Connect with us

Sağlık

Palm Yağı Nedir? Zararlı Mı? Faydalı Mı?

Palm Yağı Nedir? Zararlı Mı? Faydalı Mı?

Palm yağı, belki de en çok tartışılan bitkisel yağlardan biri. Endonezya’daki palmiye ağaçlarının çekirdeklerinden elde edilen bu yağ, hemen hemen her paketli gıdanın içerisinde bulunuyor. Kanser riskini arttırdığı düşünülen bu bitkisel yağ hakkında şimdiye kadar yapılmış tüm araştırmaları bu yazıda derledik. Palm yağı nedir? Zararlı mı yoksa faydalı mı? Tüm bu soruların cevabını bu içerikte bulabilirsiniz.

Palmiye yağının insan vücuduna ve çevreye zararları ve faydaları hakkında bilgi.

PALM (PALMİYE) YAĞI NEDİR?

Palm yağı, özellikle Malezya ve Endonezya’da bulunan bir palmiye ağacı türünden elde edilen bitkisel bir yağdır. Bu yağ, market raflarında gördüğünüz hemen hemen her işlenmiş gıdanın içerisinde bulunuyor. Gıdaların yanı sıra bazı temizlik malzemelerinde de bulunan bu yağın toplanmasından işlenmesine kadar her şeyi tartışmalı. Endonezya ve Malezya’daki palmiye ağaçlarının yok edilmesi demek burada yaşayan orangutanların ve gergedanların da yaşam alanlarının yok edilmesi demektir. Bunun yanı sıra palmiye yağı yüksek oranda kanserojen madde içermektedir düşüncesi de bu yağın kullanımını sorgulamamızı sağlıyor.

PALMİYE YAĞI SAĞLIĞA ZARARLI MI?

Palmiye yağı hakkında ortaya çıkan araştırmalara göre bu bitkisel yağ diğerlerine oranla daha fazla kanserojen madde içeriyor. Yağın 200 dereceden daha yüksek bir sıcaklıkta ısıtılması sonucu ortaya çıkan bu maddeler ise oldukça zararlı ve gıda sektöründe palm yağının kırmızı rengini kaybetmesi ve kokusunun azalması için aşırı ısıtma yöntemi uygulanıyor. Bir diğer araştırmaya göreyse palmiye yağı yüksek oranda doymuş yağ içeriyor. Bu da kolesterol, felç ve kalp krizi riskini arttırıyor.

Tüm bunların yanında palm yağının insan vücudu için faydalı olduğu noktalar da yok değil. Bu bitkisel yağ doğru oranda ve doğru yöntemler kullanılarak elde edilirse insanlar için oldukça faydalı. Özellikle E Vitamini açısından zengin olan bu yağın, enerjiyi arttırdığı da biliniyor. Bunun yanı sıra yine doğru bir şekilde kullanılırsa yaygın bilinenin aksine bu yağın kanser oranını düşürdüğü de bilinen gerçekler arasında yer alıyor.Palmiye yağı, işlenmiş gıdalarda yer almadığı sürece insan vücudu için faydalı bir besin maddesi rolündeyken yanlış işlenmiş yağın insan vücuduna oldukça büyük zararları bulunuyor. Bunun yanı sıra yağ endüstrisinin ekolojik farkındalığının da yaratılması gerekiyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı