Connect with us

Sağlık

Mide Yanmasına Neler İyi Gelir?

Mide Yanmasına Neler İyi Gelir?

Yanlış ve ağır beslenme daha birçok farklı sağlık sorunu nedeniyle mide yanması sorunu oldukça rahatsızlık vermektedir. Özellikle akşam saatlerinde daha çok yaşanan mide yanması için evde uygulanabilecek birkaç kolay yöntem ile midede rahatlama hissedilir. Birçok kişide görülebilen mide yanmasına neler iyi gelir?

Mide Yanması Neden Oluşur?

Mide yanması bazı ağır yiyeceklerden dolayı olacağı gibi tamamen genetik faktörlere de bağlanabilir. Mide içindeki yiyecek ve içeceklerin asitleşerek yemek borusundan ağıza doğru ilerlemesi kişide yanma hissi uyandırır. Ağızda acımtırak bir tat bırakan mide yanması rahatsızlığı aynı zamanda midede ekşimeye de neden olmaktadır. Midedeki asit yemek borusunu tahriş edebileceği ihtimali sebebiyle hemen bir uzman hekime danışılması gerekir.

Mide Yanmasına Ne Yapılabilir?

Mide yanması, asitleşen yiyeceklerin ağıza kadar ilerlemesiyle oluşur. Mide yanması şikayetinin en aza indirilmesi için küçük lokmalar haline yemek yenmesi gerekir. Aşırı derecede alkol, kahve ve gazlı içecek tüketimi azaltılmalıdır. Sindirimi zor olan yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi gerekir. Kırmızı et, çok ağır börekler ve tatlılar, fast food gibi işlem görmüş yiyeceklerin asla yenmemesi gerekir. Mide yanması şikayetini en aza indirmek için beslenme alışkanlıkları hemen değiştirilmelidir. Ayrıca yemek yedikten hemen sonra uzanıp yatılmaması önemli bir husustur. En az iki saate kadar hareket halinde olmak mide yanması şikayetini önemli ölçüde azaltır.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı