Connect with us

Sağlık

Mide Spazmı Tedavisi Nedir?

Mide Spazmı Tedavisi Nedir?

Mide besinleri sindirmek için kasılır ve peristaltik hareketler yapar. Midenin ağrı yaparak kasılmasına mide spazmı denir. Mide spazmı tedavisi nedir? Mide spazmı tedavisi için öncelikle tanının konması gerekir. Yaşam tarzınıza dikkat ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Mide stresten en çok etkilenen organdır. Yoğun stres ve kötü bir yaşam şekli öncelikle mide spazmına neden olurken çok ileri dönemlerde mide ülserine neden olur.

Neden Olur?

Mide spazmı uzun süreler aç kalmaya bağlı olarak gelişebilir. Ayrıca midede var olan gastrit ve ülser gibi sorunlar da mide spazmının bir başka nedenidir. Besin zehirlenmesinde besin de var olan toksinler mide duvarının kasılmasına neden olarak mide spazmına neden olurlar. Sigara ve alkol kullanımı mide spazmına neden olur. Yaygın ve yanlış bir davranış olan sürekli ağrı kesici almak mide dokusunu harap eder. Beslenme şeklinde ki yanlışlar mide spazmının en büyük nedenidir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Mide spazmını önlemek için beslenme alışkanlığınızı gözden geçirmeniz gerekir. Asitli, paketlenmiş ve bol baharatlı gıdalardan uzak durmanız gerekir. Hazır gıda yerine organik ve doğal olan ürünler tüketilmelidir. Her öğünde mutlaka yoğurt yenmelidir. İlaç kullanımı en az seviyeye indirilmeli ve kesinlikle doktora danışmadan ilaç almamanız gerekir. Mide sağlığınız için az ve sık yemeniz uzun saatler açlıktan sakınmanız gerekir. Bol su tüketin, lokmalarınızı ağzınızın içinde iyice çiğnedikten sonra yutun. Stresten uzak durmaya çalışın ve spor yapın. Spazm olduğunu hissettiğiniz anda dinlenin ve yavaş yavaş mide masajı yapın. Sıcak bir duş yapın ve kendinize bir fincan kekik çayı demleyin. Bu durum sürekli oluyor ve yaşam kalitenizi düşürüyorsa mutlaka bir hekime başvurarak gerekli tahlil ve tetkikleri yaptırın.

Okumaya devam et
Advertisement
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı