Connect with us

Sağlık

Meme Küçültme Ameliyatı Tehlikeli midir?

Meme Küçültme Ameliyatı Tehlikeli midir?

Meme yapısı genetik olabildiği gibi hormon takviyesi ve kilo alma gibi nedenlerden dolayı meme dokusu daha fazla büyüyebilir. Büyük meme daha cazip görünse de kadınlarda bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Böyle durumlarda meme küçültme ameliyatı ile çok iyi sonuçlar alınabilir. Peki, meme küçültme ameliyatı tehlikeli midir? Uzman ellerde yapıldıktan sonra komplikasyon görülme olasılığı çok düşüktür. Oluşan komplikasyon daha çok genel anesteziden kaynaklıdır. Ameliyat öncesinde bazı tetkikler yapılarak risk en aza indirilir.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Büyük memeler cazip görünse de kadınlarda sırt ağrısı, boyun ağrısı, kamburluk gibi sorunlara yol açabilir. Sürekli ağrı çekmek kişinin yaşam kalitesini bozar. Böyle durumlarda en iyi seçenek ameliyattır. Ameliyat için önce detaylı muayene gerekir. Meme küçültmede amaç hastanın ağrılarını gidermek ve memeyi normal boyutlara getirebilmektir. Meme dokusundan ne kadar alınacağı ameliyat öncesinde konuşulur. Operasyon genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 4 saat kadar sürer. Meme başı kesilir ve fazla doku çıkarılıp tekrar yeniden şekillendirme yapılır. Dren yerleştirilir ve ameliyat kapatılır.

Ameliyat Sonrasında Nelere Dikkat Edilir?

Ameliyat sonrasında bir hafta kadar hasta dinlenmelidir. İlk bir ay ağır işler yapmaktan ve ağır yükler kaldırmaktan uzak durulmalıdır. Düzenli olarak pansuman gelinmesi gerekir. Yüz üstü yatılması yasaktır. Sırtüstü yatış pozisyonu önerilir. Dikişler 10 gün sonra alınır. Ameliyattan 2 gün sonra duş alabilirsiniz. Ağır spor yapmak yasaktır. Yapılacak operasyonun şekline meme büyüklüğüne göre doktor karar verir. Ameliyat olduktan sonra da doğum yapabilir ve çocuğunuzu emzirebilirsiniz. Memede bulunan yağ dokusu ve bir miktar meme dokusu çıkarılır. Sarkıklık varsa dikleştirme operasyonu ile beraber uygulanır. Uzman ve tecrübeli bir hekim tarafından yapılması daha uygun olur.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı