fbpx
Connect with us

Sağlık

Laktoz Rahatsızlığı Yaşıyorsanız Bunları Yapın

Laktoz Rahatsızlığı Yaşıyorsanız Bunları Yapın

Laktoz rahatsızlığı genel itibariyle süt ve süt ürünlerinden aldığımız laktozun vücutta sindirim işlemine tabi olmamasıdır. İşte laktoz rahatsızlığı yaşıyorsanız bunları yapın cümlesindeki bunların ne olduğu toplum tarafından iyi bilinmelidir.

Laktoz Rahatsızlığı Nedir?

Laktoz rahatsızlığı vücudumuza çeşitli besinler ile giren glikoz ve glikojenin birleşmesinden oluşan laktozun ince bağırsakta sindirilememesi durumudur. Bilindiği üzere laktoz insan vücudunda sadece ince bağırsakta sindirime uğrayan besin maddesidir. Süt, yoğurt, peynir, krema ve bu gruba giren besinlerde oldukça fazla bulunan bu karbonhidrat ince bağırsakta da sindirilemediği takdirde belli problemler yaratabilmektedirler. Laktoz insan vücudundaki bağırsaklarda iç epitel hücreleri tarafından ve laktaz enzimi sayesinde parçalanır. Bu enzim anne karnındaki bebeğin hamileliğin son dönemlerinde ince bağırsakta salgılanmaya başlar. Çocukluk döneminde insan vücudunda en fazla üretildiği zaman dilimidir. Bu enzimin üretilmesi yaşam boyunca da devam eder. Günümüzde küçük çocuklardan bazılarının süt içtiklerinde rahatsızlık geçirdiklerini duymuşuzdur. İşte bunun tam olarak sebebi ince bağırsakta salgılanmasında problem olan laktaz enzimidir. Türkiye’de oldukça fazla görülen ve hatta %70’lere varan oranı ile günümüzün modern hastalığı olarak da adlandırılmaktadır. Tanısı oldukça geç konulabilen bu rahatsızlığın bir diğer etkisi de ince bağırsakta laktaz enziminin yokluğunda laktoz maddelerinin bakteriler tarafından parçalanmasıdır. Bu durumda ortaya çıkan karbonmonoksit ve metan gazı çocukta karın ağrısı ve gaz yapabilir.

Nasıl Korunulur?

Korunmadan kasıt aslında laktozun fazlaca olduğu bu ürünlerin rahatsızlık dolayısıyla tüketilmemesi durumunda oluşacak olan magnezyum ve kalsiyum eksikliğidir. Büyüme için oldukça önemli olan bu maddeleri başka besinlerle alma yoluna gidilmelidir. Ayrıca sütün tüketilmesinden vazgeçilemediği durumlarda da özellikle laktozsuz sütler tüketilmelidir. Hekimler tarafından önerilen süt içme yollarından en sağlamı budur.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı