Connect with us
Koronavirüs Belirtileri ve Korunma Yolları

Sağlık

Koronavirüs Belirtileri ve Korunma Yolları

Koronavirüs Belirtileri ve Korunma Yolları

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan korona virüs; Latincede taç anlamına gelmektedir. Bu ismi almasındaki sebebi virüsün mikroskopla bakıldığı zaman bir taca benzetilmesidir. Bu tip virüs, daha önce insanlarda rastlanılmamış yeni tip bir virüstür. Ve bu virüs birçok insanın ölmesine sebep olmaktadır. Korona virüsten korunma yolları sayesinde salgına yakalanma riskini en aza indirebilmektedir.

Koronavirüs farklı tiplerde oluğundan insanlar üzerinde farklı rahatsızlıklara neden olmaktadır. Örneğin; bazı insanlarda sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklara yol açarken bazı insanlarda da solunum şikayetleri gibi rahatsızlıklara yol açmaktadır.

Farklı rahatsızlıklara yol açsa da korona virüsün ilk belirtileri ortaktır. En önemli belirtileri yüksek ateş ve kuru öksürüktür. Bazı insanlarda bu virüs belirti vermeden de bulunmuştur.

Korona virüsün tipine, insanın yaşına, insanın bünyesine göre hastalığın derecesi değişmektedir. Özellikle yaşın artması ile korona virüsün tehlikesi de artar. Korona virüs salgınında en çok risk grubu olan insanlar 65 yaş üstünde olanlar ve astım, KOAH, böbrek hastaları, karaciğer hastaları gibi kronik rahatsızlıkları olan hastalardır.

Korona virüsten korunmak için sağlıklı bir bünyeye sahip olmak çok önemlidir. Sağlıklı bir bünyeye sahip olmak da güçlü bir bağışıklık sisteminden geçmektedir.

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi Nasıl Sağlanır?

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınına karşı en etkili korunma yollarından birisi bağışıklık sisteminin güçlü olmasıdır. Bağışıklık sistemi güçlü olursa; vücut, bulaşıcı hastalıklar gibi zararlı dış etmenlerden korunmaktadır.

Bağışıklık sistemi insanın doğumundan itibaren aktif hala gelir. Bağışıklık sistemi uyarıldığı zaman harekete geçerek dış ortamdan vücuda geçmeye çalışan mikroorganizmalar ile savaşır.

Eğer vücuda geçmeye çalışan mikroorganizmalar ile daha önceden karşılaşılmışsa sistem tanıdığından daha erken savunmaya geçer. Bu olaya kazanılmış bağışıklık denilmektedir.

Bağışıklık sistemi dışardan vücuda alınacak zararlı ve yararlı mikroorganizmaları ayrıt edebilmektedir. Bu yüzden bağışıklık sisteminin güçlü olması sağlığımız için çok önemlidir.

Güçlü bir bağışıklık sistemi nasıl sağlanır sorusu son günlerde en çok sorulan sorulardan birisi olmuş durumdadır.

Güçlü bir bağışıklık sistemi, birçok hastalıklardan korunma anlamına gelmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için;

 • Sağlıklı besinler tüketmek: Protein, karbonhidrat, vitamin ve mineralleri dengeli bir şekilde tüketerek düzenli beslenilmelidir. Balık, yeşil yapraklı sebzeler, sarımsak, soğan, turunçgiller, mevsiminde tüketilen meyveler, kırmızı biber, zencefil, kekik, bal, kefir gibi besinler tüketilmelidir.
 • Yeterli miktarda su içmek: Vücudun ihtiyacı olan su, günde en az 2 litredir. Yeterli miktarda su içilmediği zaman bağışıklık sistemi çalışması zayıflamaktadır. Bu yüzden gün içerisinde yeterli miktarda su tüketilmesine dikkat edilmesi gerekir.
 • Düzenli uyumak: sağlıklı bir yaşam için düzenli uyumak şarttır. Özellikle erken yatıp erken kalkmak daha dinç olmamızı sağlayarak bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Güçlü bağışıklık sistemi vücut direncini artırarak bizi hastalıklardan korur.
 • Stresten uzak durmak: Stres vücut fonksiyonları olumsuz yönde etkileyerek birçok hastalığa davetiye çıkarır. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için stresten uzak durulmalıdır.
 •  Egzersiz ve spor yapmak: Spor yapmak sağlıklı bir bünye için olmazsa olmaz eylemlerdendir. Düzenli olarak yürüyüş ve egzersizler yapmak her birey için gereklidir.

Sonuç olarak bağışıklık sisteminin güçlü olması demek hastalıklardan korunmada oldukça etkilidir. Özellikle son günlerde yaşanan korona virüs salgınına karşı bağışıklık sisteminin güçlü olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Bunlara ek olarak bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasının yanında virüsten korunmak ve virüsün yayılmasını önlemek için sağlık bakanlığı 14 kural yayınlamıştır.

Korona Virüs Riskine Karşı Sağlık Bakanlığının Yayınladığı 14 Kural

Korona virüsten korunma yolları sayesinde riski en aza indiren T.C Sağlık Bakanlığının yayınladığı 14 kural oldukça önemlidir. Bu 14 kuralı tüm vatandaşların ciddiye almasında fayda vardır. Bu kurallar şunlardır;

 • Elleri sık sık sabunla yıkamak. (En az 20-25 saniye boyunca ovarak)
 • Soğuk algınlığı belirtileri olan kişiler ile yakın temastan kaçınmak.
 • Öksürme ve hapşırma eylemlerinde ağız ve burun mendil ile kapatılmalı eğer mendil yoksa o sırada dirseğin iç kısmı ile ağız ve burun kapatılmalıdır.
 • İnsanlarla sarılmak gibi yakın temaslardan kaçınılmalı.
 • Eller ile göz, burun, ağız gibi organlara dokunmamak.
 • Yurt dışı seyahatleri iptal etmek veya ertelemek Yurt dışı dönüşlerinde ilk 14 gün kendinizi izole ederek 14 gün evden çıkmamak.
 • Odanızı sık sık havalandırarak hava akışının değişmesini sağlayın.
 • Kıyafetlerinizi yüksek ısıda en az 60 derecede yıkamaya özen gösterin. (60-90 arası)
 • Kapı kolları, lavabo gibi sık kullanılan yüzeyler her gün temizlenmeli.
 • Soğuk algınlığı belirtiniz varsa insanlarla özellikle yaşlı ve kronik rahatsızlığı olanlarla temas etmekten kaçının.
 • Kişisel eşyalarınızı kimseyle ortak kullanmayın.
 • Sağlıklı beslenmeye dikkat ederek düzenli uyuyun.

Düşmeyen ateş ve kuru öksürük şikayetlerinizde maske takarak doktora başvurun.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı