Connect with us

Spor

Kompleks Protein Tozu Nedir, Ne İşe Yarar?

Kompleks Protein Tozu Nedir, Ne İşe Yarar?

Protein tozları farklı farklı çeşitlere sahiptir. Bunlar whey protein tozu, soya protein tozu, süt protein tozu ve yumurta protein tozu olarak ayrılır. Kaliteli protein tüketimi gerçekleştirmek demek yeterli miktarda protein alımının yanı sıra farklı kalitelerdeki proteinleri de tüketmek anlamına gelir. Yani günlük ihtiyacınız olan proteini sadece et tüketimi ile değil diğer protein türlerini de dengeli kullanarak tüketmeniz gereklidir. Bu durumda daha sağlıklı beslenmiş olursunuz. Ayrıca daha hızlı kas gelişimi sağlar ve daha güçlü kaslara sahip olursunuz. Özellikle sporcular için alınan proteinin kalitesi bu şekilde belirlenir. Farklı besinlerde farklı türde protein ve aminoasitleri alan sporcular diğerlerine kıyasla daha başarılı olurlar ve başarıya daha kısa sürede ulaşırlar.

Kompleks protein tozu için de hedeflenen budur. Sporcunun ya da kişinin gerek kaliteli bir kas gelişim süreci yakalaması gerekse sağlıklı bir yaşam sürmesi için gerekli olan tüm protein çeşitlerini almaları hedeflenir. Bu farklı çeşit proteinlerin emilim süreleri de farklıdır. Kompleks protein tozu içinde her çeşit protein bulunduğu için tozun içindeki proteinler kısadan uzuna doğru farklı sürelerde emilir. Bu da hem kısa vadede hem de uzun vadede kasların ihtiyaç duyduğu proteinin karşılanmasını sağlar.

Kimler Kompleks Protein Tozu Kullanmalı?

Protein tozları genellikle sporculardan duyduğumuz ve onlar sayesinde haberdar olduğumuz ürünlerdir. Protein tozlarının zarar olduğu hakkında pek çok söylenti mevcuttur. Protein tozları bir ilaç değildir, sadece gıda takviyesidir. Bu nedenle protein tozlarının vereceği zarar en fazla marketlerde satılan ambalajlı gıdaların vereceği zarar kadar olmaktadır. Tabi ki bu bilinçli kullanıcılar için geçerlidir. Protein tozu kullanım dozu kontrol edildiği sürece yetişkin herkes tarafından kullanılabilir. İster spordan dolayı kaslarınıza yeterli proteini sağlamayı hedefleyin, ister yoğun tempoda çalışan birisi olun. Protein tozu her iki amaca da hizmet eder. Yoğun tempoda çalışan kişiler doktor ya da diyetisyen tavsiyesiyle protein tozu kullanabilirler. Ayrıca sporcular da seviyelerine göre protein tozu kullanabilirler. Burada önemli olan karaciğeri fazla yormamak için günlük maksimum servisten fazla protein tozu tüketmemektir.

Karnitin / L-Carnitine Nedir?

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı