Connect with us

Spor

Kinesis Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kinesis Egzersizi Nasıl Yapılır?

Dünyaca ünlü bir spor şekli haline gelen kinesis egzersizi, spor salonlarında sıklıkla tercih edilen bir egzersiz türü olarak bilinir. Birden fazla kasın aynı anda çalıştırılması prensibine bağlı olan kinesis egzersizi, güvenli bir çalışma sistemine de sahiptir. Kinesis egzersizi nasıl yapılır? sorusuna cevaben, bu egzersiz türünün çalışma prensibinin nasıl olduğunu kavramak gerekir. Temelde dört faklı çalışma yönteminin bir araya getirilmesi ile gerçekleşir.

Kinesis Egzersizi Çalışma Prensibi

Duvara monte edilmiş olan ağırlık ve makaraların bir arada kullanıldığı sistemsel bütün kinesis egzersizinin çalışma prensibini ortaya koyar. Alfa, beta, delta ve gama olarak adlandırılmış olan dört farklı yöntemle beraber bütün kasların aynı anda çalıştırılması hedeflenir. Kinesis aletinin benzersiz tasarımı, her hareketin belirli bir açı üzerinden yapılmasına olanak tanır. Doğru açılar ile yapıldığı zaman vücudun bütün kaslarını çalıştıran aletlerle kinesis egzersizini yapabilmek mümkün olur.

Kinesis Aleti

Kinesis aletinin özelliklerine bakıldığında;

  • Zorluk seviyesine göre herkesin kullanabilmesi
  • Fazladan hareket yapmaya gerek duyulmaması ve hareketlerin basit ama işlevsel olması
  • Ağırlıkların her noktaya kaydırılabilmesi
  • 360 derecelik hareketlerin yapılmasına imkan tanıması
  • İleri doğru itme, yerden kaldırma ve yanlara açılma şeklinde üç farklı yön seçeneği bulunması ve toplamda 250 ile 300 adet hareket kombinasyonuna sahip olması gibi bir çok farklı avantajın bir arada bulunduğu görülür. Kinesis aletinin kullanımı oldukça basittr.

Okumaya devam et
Advertisement
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı