Connect with us

Sağlık

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik Diyet Nedir?

Diyet çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için ketojenik diyet nedir? Sorusu akıllara gelir. Ketojenik diyet kısaca “keto diyet” olarak da bilinmektedir.

Ketojenik diyette kişiler, karbonhidratlar yönünden yoksun ama yağlar yönünden zengin bir beslenme biçimini benimser. Karbonhidratların az, yağların ise fazla miktarda tüketilmesi, vücudun ihtiyacı olan enerjinin yağlardan üretilmesini sağlar.

Karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin beyine ve genel olarak vücuda verdiği zararlar uzun yıllardır tartışma konusu olmuştur ve yüksek miktarda tüketilen karbonhidrat içerikli yiyeceklerin insan vücudunda çeşitli hastalıklara sebebiyet verdiğinden söz edilir.

Ketojenik diyet, karbonhidratların vücudumuza vermiş olduğu bu zararları ortadan kaldırarak, enerjinin yağlardan sağlanması, kilo kontrolünün sağlanması, vücudun çalışma sistemini yağlara göre ayarlaması ve sağlıklı yaşamak adına, beslenme alışkanlıklarında yapılan köklü bir değişikliktir.

Kısaca ketojenik diyet, kişilerin bol miktarda sağlıklı yağlar tüketerek beslenmesinin yanında, belli oranda protein tüketilerek ve karbonhidrat tüketiminin en aza indirildiği beslenme şeklidir.

Ketojenik Diyet İçin Besinler

Sızma zeytinyağı, hindistancevizi yağı, avokado yağı, tereyağı gibi sağlıklı yağların yanı sıra, et, balık, yumurta, fındık, fıstık, badem, ceviz, peynir, düşük karbonhidratlı sebzeler gibi sağlıklı besinler tüketilir.

Ketojenik Diyette Uzak Durulması Gerekenler

  • Şeker ve nişasta içerikli yiyecekler,
  • Ekmek, makarna, pirinç ve patates,
  • İşlenmiş gıdalar,
  • Asitli, şekerli içecekler gibi yüksek karbonhidrat içeren her şeyden uzak durulmalıdır.
  • Ketojenik diyette şekerli içeceklerden uzak durup, sağlığımıza olan faydalarını da göz önüne alarak su tüketimine önem vermek, daha sağlıklı bir yaşam için faydalı olacaktır.

Okumaya devam et
Advertisement
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı