Connect with us

Saç Bakımı

Kepek Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Kepek Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Saç derisinde oluşan ve kötü bir görünüme neden olan kepeklenme durumu birçok kişi için büyük sıkıntıdır. Peki, kepek neden olur ve nasıl giderilir? Bu kepeklenme olayının genel olarak iki nedeni vardır. Eğer kepeklenme yaşıyorsanız saç deriniz ya aşırı derecede kurudur ya da tam tersine aşırı derecede yağlıdır. Ayrıca saçlarınızı düzenli olarak temizlemezseniz, tarama yapmazsanız, beslenmeniz düzenli değilse, stresli bir hayatınız varsa bunlar da kepeğe sebep olabilir. Egzamalar ya da mantarlar da kepek oluşumuna neden olabilmektedir.

Kepekten Kurtulmanın Doğal Yöntemleri

Kepeklerinizden kurtulmak için doktora başvurabileceğiniz gibi evinizde bulunan ya da aktardan kolaylıkla temin edebileceğiniz malzemelerle de bunu başarabilirsiniz. Örneğin aspirin ve şampuan karışımı yaparak bunu saçınıza uygulamanız kepeklerinize iyi gelecektir. Aspirinli karışımı saçınızda iki-üç dakika tuttuktan sonra saçınızı şampuanınızla tekrar yıkayabilirsiniz. Elma sirkesi de kepekleri kurutan bir diğer yöntemdir. 100 ml suyun içine koyacağınız bir kaşık sirkeyi saç derinize masajla uygulayın ve bir süre sonra yıkayın. İşlem sayesinde bir haftada kepekleriniz yok olacaktır.

Aloe Vera ve Yeşil Çay

Kepekler için kullanılan bir diğer yöntemi Aloe Vera oluşturur. Bitkiyi kesin, içindeki jeli saç derinize sürün ve 10 dakika sonra yıkayın. Eğer Aloe Vera’nız yoksa yeşil çay yöntemine de başvurabilirsiniz. İki adet yeşil çayı fincanınızda demleyin ve soğuduktan sonra saç derinize yeşil çayı masajla uygulayın.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı