Connect with us

Sağlık

Kemik Erimesi Nasıl Önlenir?

Kemik Erimesi Nasıl Önlenir?

Her geçen gün çağın hastalığı olarak gündeme oturan kemik erimesi, genellikle kadınlarda görülmektedir. Her sene 2 milyon insan kemik erimesi nedeni ile doktoruna başvurmaktadır. Vücuttaki iskeletin yani kemiklerin kalsiyum fosfat adı verilen mineralin eksikliğinden dolayı insanlarda kemik erimesi hastalığı gerçekleşmektedir. Kemik erimesini önlemek için kalsiyum minerali açısından zengin olan, kemik yapısını ciddi derecede güçlendiren gıdalar tüketmelisiniz. Kemik erimesi nasıl önlenir? Özellikle süt tüketimi kemik yapısını güçlendirmekte olduğu için büyük – küçük demeden herkesin bolca tüketmesi gerekmektedir.

Kemik Erimesini Engelleyen Besinler

Kemik erimesini engelleyen besinler arasında ilk sırada süt var. Süt kemiklere kalsiyum, protein ve B2, A, E, D vitaminleri ile büyük bir destek sağlamaktadır. Demir kaynağı ve aynı zamanda fosfor bulunduran yapısı ile kemik ve diş için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır.

Sıradaki Besin Kaynağımız Marul: Kemik erimesine karşı sütten bile daha etkili olan bu sebzenin bir miktarı bir bardak sütten alacağımız kalsiyum ihtiyacını karşılıyor.

Brokoli: Mineral, kalsiyum ve demir bakımından çok zengin bir bitki olan brokoli kemikleri güçlendirme bakımından da oldukça etkilidir.

Kuru erik: Kuru erik bor elementi bakımından oldukça zengin bir atıştırmalık. Bu sebeple bu sorunu yaşayan hastaların sık tüketmeleri gerekmektedir.

Kemik Erimesi Olan Kişiler Neler Yapmalıdır?

Öncelikle kemik erimesini önlemek için düzenli ve sağlıklı beslenmek şart; Sigara ve alkol kullanımı, kalsiyum eksikliği ve güneş görememe (D vitamini eksikliği) hastalığı tetikleyen etkenlerdendir. Hastalık teşhisi konulduysa, takviye ilaçlarla (Kalsiyum ve D vitamini içeren) tedavi yöntemine gidilir. Hasta kiloluysa uygun diyetlerle ve egzersizlerle öncelikle kilo vermesi sağlanır çünkü güçsüzleşen kemikler vücut ağırlığını taşımakta yetersiz kalıp, hastalığın ilerlemesini çabuklaştırabilir. Yoga ya da pilates tarzı ruhsal açıdan dinginlik sağlayacak ve kemikler üzerinde baskı yapmayacak sporlarda kemik erimesinin tedavi yöntemlerinden bazılarıdır.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı