Connect with us

Sağlık

Karın Yağlarını Eritmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Karın Yağlarını Eritmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Günlük hayatta herkesin ortak sorunu göbektir. Özellikle ülkemizde kişi başına düşen 3 ekmek şişmanlamanın başlıca nedenlerindendir. Karın yağları karaciğer yağlanmasının belirtileri arasındadır. Karın yağları dış görünüşten yanı sıra sağlık problemlerini beraberinde getirmektedir. Alınan fazla enerjinin büyük bir kısmı karın bölgesinde depolanmaktadır. Bu depo yağları (trigliseritler) karın bölgesinde toplanmaktadır. Karın yağları diyet sırasında en zor giden yağ bölgesidir. Karın bölgesindeki yağları eritmek için yapılacak en önemli şey düzenli ve sağlıklı beslenmektir. Karın yağlarını ekmek gibi unlu gıdalar yapmaktadır. Bu yüzden bu bölgeyi eritmek için unu ve şekeri kesmek şarttır.

1.) Su Tüketimi: Bölgesel yağ eritmenin en önemli püf noktası günlük en az 3 Lt su içmekte yatmaktadır. Su vücudumuzun yaklaşık tamamını oluşturmaktadır. İçilen bir bardak su oldukça kalori yakmaktadır. Böylelikle kişi kilo vermektedir. Su tüketimi metabolizmayı hızlandırarak kilo verilmesine yardımcı olmaktadır.

2.) Düzenli Uyku: Uyku sırasında salgılanan leptin hormonu en önemli yağ yakıcı hormondur. Leptin hormonu ile kişiler uykuda kilo vermektedir. Her gün 8 saatlik uyku herkesin ihtiyacıdır. Uyuyarak ve diyet ile istediğiniz kiloya düşmek oldukça kolaydır.

3.) Stresi Azaltma: Stres kilo alımına ve vücuttaki kiloların geç gitmesini sağlayan en büyük sorunlardandır. Stres kontrolü için çeşitli pşisik tedaviler ve ilaçlar alınmalıdır. Stres ile kilo vermek yaklaşık yarı yarıya gecikmekte ve aksine iyicene kilo aldırmaktadır.

4.) Vitamin Alımı: Vitaminler kilo vermede bir diğer önemli unsurlardandır. Eksik olan vitaminler tamamlanmadıkça vücut kilo veremez verse dahi bunu dışarıya atamamaktadır. Bu yüzden her gün sebze yemeye özen göstermelisiniz. Sebzelerin çiğ olarak yenmesi de vitamin alımını destekler ve kilo verme hızını artırır.

göbek eritme

En Etkili Karın Yağlarını Eritme Yolları

Lifli gıdaları bol bol tüketin.

Lifli gıdalar, uzun sürede sindirilen, bu sayede de yemekten sonra daha geç ve zor acıkmanızı sağlayan sağlıklı gıdalardır. Ayrıca sindirim sisteminin de daha iyi çalışmasını sağlarlar.

Trans yağ içeren gıdalardan kaçının.

Trans yağlar, soya fasulyesi yağı gibi doymamış yağlara hidrojenin pompalanması ile oluşturulur.

Göbek eritmek için alkollü içecek tüketmekten kaçının.

Stresten uzak durun.

Stres, aynı zamanda stres hormonu olarak da bilinen kortizol üretmek için adrenalin bezlerini tetikleyerek göbek yağları oluşmasını artırabilir.

Protein içeren gıdaları tüketin.

Protein alımı, iştahı azaltan ve tokluk hissini destekleyen doygunluk hormonunun üretimini artırır.

Şekeri azaltın. Çok şekerli gıdalar tüketmeyin.

Şeker, fruktoz (meyve şekeri) içerir. Fazla tüketildiğinde çeşitli kronik hastalıklara sebep olur.

Yağ Eritme Hareketleri – Egzersizleri yapın.

Karbonhidrat tüketimini azaltın, özellikle de işlenmiş karbonhidratları. Karbonhidrat alımını azaltmak, göbek yağları dahil tüm vücuttan yağ yakmak için çok yararlı olabilir.

Yemeklerinizde hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağları tercih edin.

Göbeğinizi eritmek için günde 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı tüketebilirsiniz.

Vücut direncini artıran göbek eritme egzersizleri yapın.

Ağırlık kaldırma veya kuvvet antrenmanı olarak da bilinen direnç egzersizleri, kas gelişimi ve var olan kasların korunması için önemlidir.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı