Connect with us

Sağlık

Karahindiba Çayı Faydaları ve Zararları

Karahindiba Çayı Faydaları ve Zararları

Nisan ve Mayıs aylarında ülke genelinde sıkça yetişen bir bitki olan Karahindiba, çay olarak tüketilen ve vücut üzerinde birçok farklı etki yapan bir üründür. Karahindiba çayı faydaları ve zararları olabilen yaygın bir doğal tedavi yöntemi olarak halk arasında kullanılmaya devam ediyor. Bu çayın zararları özellikle aşırı tüketim durumunda ortaya çıkacaktır.

Karahindiba Çayının Faydaları Nelerdir?

Karahindiba çayının vücut için en büyük faydalarının başında, hızlı kilo verdirmesi geliyor. Çayın son yıllarda daha popüler duruma gelmesinin sebebi de budur. Bunun yanı sıra karaciğeri temizleme, sindirim sistemini temizleme, kanseri önleme, yüksek tansiyonu düşürme ve diyabeti kontrol altında tutabilme gibi önemli faydaları bulunan bir bitkidir. Karahindiba çayını cilt sorunlarını sıkça yaşayan kişiler de tercih edebilir. Özellikle vücutta oluşan akne, sivilce, mantar ve diğer farklı alerjileri yok etme konusunda önemli bir işlev görüyor.

Karahindiba Çayının Faydaları

1. Son Derece Besleyici

Karahindiba kökünden çiçeğine kadar içerisinde vitaminler, mineraller ve lif barındırdığından son derece besleyici bitkilerdir. A, C ve K. E vitamini, folik asit ve az miktarda diğer B vitaminleri barındırır. Önemli miktarda çeşitli mineraller de dahil olmak üzere demir, kalsiyum, magnezyum ve Potasyum barındırır.

Karahindiba kökü genellikle kurutulur ve bir çay olarak tüketilir, ancak tüm formunda da yenebilir.

2. Güçlü Antioksidanlar İçerir

Antioksidanlar, vücudunuzdaki serbest radikallerin olumsuz etkilerini nötralize etmeye veya önlemeye yardımcı olan moleküllerdir.

Karahindiba bitkisi sağlık açısından güçlü antioksidanlarla doludur.

Antioksidanlar hücreleri yaşlanma koruyan, kanser hastalığına, bağışıklıkğın zayıflamasına engel olmayı sağlayan doğal maddeler (likopen, kuvarsetin, kateşin), vitaminler ( C ve E vitaminleri) minerallerdir (çinko ve selenyum)

3. İltihaplarla Savaşmaya Yardımcı Olur

Karahindiba, bitki içinde polifenoller gibi çeşitli biyoaktif bileşiklerin varlığı nedeniyle hastalığın neden olduğu iltihaplanmayı azaltmada etkili olur.

İltihaplar, vücudunuzun yaralanma veya hastalklara karşı doğal tepkilerden biridir. Zamanla, aşırı iltihaplanma vücudunuzun dokularına ve DNA’sına kalıcı hasara neden olabilir.

4. Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcı Olur

Chicoric ve klorojenik asit Karahindiba içinde iki biyoaktif bileşiktir. Bitkinin her yerinde bulunurlar ve kan şekerini azaltmaya yardımcı olur.

5. Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olur

Karahindiba biyoaktif bileşiklerin bazıları kalp hastalığı riskini azaltmaya, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

6. Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olur

Karahindiba, yüksek potasyum içerir. Potasyum hücre içi ve dışında sıvı ve mineral dengesinin sağlanmasına, kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur ve besinlerin hücreler tarafından emilimini sağlar.

Böylelikle karahindiba içeriğindeki potasyum sayesinden kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur.

7. Fazla Kilolardan Kurtulmaya Yardımcı Olur

Bazı araştırmalar, Karahindiba ve biyoaktif bileşenlerinin fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olduğunu, ancak verilerin tamamen kesin olmadığını gösteriyor.

Karahindiba çayı ile zayıflama

Farelerde yapılan bir çalışmada, karahindiba takviyesi ile ilişkili kilo vermede etkili olduğu görülmüştür, ama bu çalışmanın ana odağı kilo vermek için değil değil, tesadüfi bir bulgu olduğu belirtilmiştir.(?)

Obez farelerde yapılan bir başka çalışma, karahindibada bulunan bir bileşik olan klorojenik asidin, vücut ağırlığını ve bazı yağ depolama hormonlarının seviyelerini azaltabildiğini ortaya koymuştur. (?)

Yine de, bu araştırma, karahindiba kilo vermede ve şişmanlığın önlenmesindeki kesin bir sonuç olarak değerlendirilmemeli.

Özetle
Her ne kadar fareler üzerinde kilo vermede etkili olsa da Karahindiba ile kilo verme hakkında insan temelli araştırmalara ihtiyaç vardır.

8. Bağışıklık Sisteminizi Artırmaya Yardımcı Olur

Bazı araştırmalar, Karahindiba antimikrobiyal ve antiviral özelliklere sahip olabileceğini ve bu da vücudunuzun enfeksiyonla mücadele yeteneğini destekleyebileceğini göstermektedir.

Birtakım çalışmalar sonucunda Karahindiba özünün virüslerin çoğalmasını engellediği gözlemlenmiştir. (222324)

9. Yararlı bir cilt bakımı tedavisi olabilir

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, karahindibaların güneş ışığından, yaşlanmadan ve akneden cilt hasarına karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir.

karahindiba çayı ile cilt bakımı

Bir çalışmada, karahindiba yaprağı ve çiçek özleri UVB radyasyonuna (güneş ışığına) maruz kalmadan hemen önce veya hemen uygulandığında cilt hasarına karşı korunmuştur. İlginç şekilde, karahindiba kökü aynı şekilde etkili değildi. Kaynak(?).

Başka bir çalışmada karahindiba kökü ekstresinin yaşlanma sürecini yavaşlatabilen yeni cilt hücrelerinin oluşumunu arttırdığını göstermiştir. kaynak(?).

Bir diğer araştırma da, karahindiba ekstresinin cilt iltihabını ve tahrişini azaltabildiğini ve ayrıca hidrasyon ve kollajen üretimini arttırdığını göstermektedir. Bu, belirli akne türlerinin önlenmesinde ve tedavisinde faydalı olabilir. Kaynak (?).

Özetle
Hayvan ve test tüpü çalışmaları neticesinde karahindiba bitkisi zararlı güneş ışınlarına, yaşlanma ve sivilce gibi cilt tahrişlerine karşı koruyabileceğini göstermektedir. Şu anda, güvenilir insan üzerinde mevcut araştırmalar bulunmamaktadır.

10. Kanserle mücadelede

Bir çalışmasında, karahindiba yaprağı ekstresi ile tedavi edilen kanserli hücrelerin büyümesinde belirgin bir azalma olduğu ortaya kondu. Ancak, karahindiba çiçeğinden veya kökünden elde edilen ekstreler aynı sonuca yol açmamıştır. kaynak (?).

Karahindiba hakkında birtakım araştırma sonucunda, birçok farklı organ sisteminde kanserli hücrelerin büyümesini önleme potansiyelleridir.

Başka çalışmalarda, karahindiba kökü ekstraktının karaciğer, kolon ve pankreas dokusundaki kanser hücrelerinin büyümesini önemli ölçüde yavaşlatma kapasitesine sahip olduğunu göstermiştir. kaynak (1, 2, 3).

Bu bulgular cesaret vericidir, ancak karahindiba insanlarda kanseri tedavi etmede veya önlemede ne kadar yararlı olabileceğini tam olarak anlamak için daha fazla araştırma gereklidir.

Karanhindiba Çayının Zararları Nelerdir?

Karahindiba çoğu insan için güvenli kabul edilir. Ancak, bazı kişilerde alerjik reaksiyon veya sindirim sisteminin bozulması sebep olabilmektedir.

Her bir ilaç ve bitkilerde olduğu gibi karahindiba çayını tüketen bazı kişiler, çayın laksatif etkilerinden dolayı mide ağrıları çekebiliyor. Ayrıca kısmi olarak bu çayı içen bazı kişilerde ishal sorunu da ortaya çıkıyor. Söz konusu etkiler genel olarak çayın aşırı tüketiminden ortaya çıkan problemlerdir. Bunun yanı sıra Karahindiba çayı, çeşitli reçeteli ilaçlar ile etkileşime girerek alerjik reaksiyonlar yaratabilir. Özellikle devamlı kullandığı bir ilaç olan kişiler, bu çayı doktor kontrolünde kullanarak bu etkileri yok edebilirler.

Okumaya devam et
Advertisement
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı