Connect with us

Sağlık

Kanlı İshalin Sebepleri Nelerdir?

Kanlı İshalin Sebepleri Nelerdir?

Sağlık anlamında kişileri bitkin, halsiz ve yorgun düşüren rahatsızlıklardan biri de ishaldir. İshalin 3 günden fazla sürmesi durumunda mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurulması gerekir. İshal, en çok bakterili gıda tüketilmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık olmasına rağmen, alt yapısında farklı bir neden olması ihtimali de vardır. İshalin en kötü olan çeşidi kanlı ishaldir. Kişiler bu hastalığa yakalandıklarında kanlı ishalin sebepleri nelerdir konusunu araştırırlar. Bu araştırmalarında kaliteli bilgilere ulaşsalar dahi internete bağlı kalmadan hastalığın gidişatına göre tıbbi destek almaları şarttır.

Kanlı İshal Neden Olur?

İshal, steril olmayan ortamlarda bulunan virüslerden insana geçen bir hastalıktır. Yıkanmayan ellerden ağız yoluyla vücuda geçen bu hastalığa tıp dilinde Akut Barsak Enfeksiyonu adı verilir. Hijyenin tam olduğundan emin olunmadan tüketilen her gıda ishal olmaya sebep olmaktadır. Kanlı ishalin normal ishalden tek farkı, karın ağrısının daha şiddetli olmasıdır. Kanlı ishal olunmuşsa bakteri vücuda gireli 96 saat geçmiş demektir. Kanlı ishalin olma sebeplerinden biri de el ile temastır. İshal olmuş bir kişiyle tokalaşılsa dahi el yıkanmadan ağza değdirildiyse ishal bulaşır. İshalden kısa sürede kurtulmak için bol bol sıvı tüketmek gerekir.

Kanlı İshalden Korunma Yöntemleri

Kanlı ishalden korunmak için öncelik temizliğe dikkat etmektir. Yemeklerden önce ve sonra eller mutlaka yıkanmalı ve hijyen sağlandığından emin olunmalıdır. Gıda maddeleri temizliğine de tıpkı el temizliğine verildiği kadar önem verilmelidir. Sebze ve meyveler otuz dakika sirkeli suda bekletilmeli ve daha sonra tüketilmelidir. Süt ve yoğurt tüketiminde ürünlerin pastörize edildiğinden emin olunmalıdır. Musluk suyu içilmemeli içilmesi gerekiyorsa su arıtım cihazı kullanılmalıdır. Kişilerle selamlaşma konusuna dikkat edilmeli, öpüşme veya el temasından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı