Connect with us

Sağlık

Kalsiyum Eksikliği Belirtileri

Kalsiyum Eksikliği Belirtileri

İnsan vücudunda en fazla diş ve kemiklerde bulunan kalsiyum her yaş grubu için önemli bir mineral olduğu gibi eksikliğinde bazı rahatsızlık ortaya çıkar. Diş ve kemiklerin korunmasından kalp ritmine ve kanın pıhtılaşmasına kadar insan sağlığında önemli işlevi bulunan kalsiyum minerali günlük olarak belirli miktarlarda alınmalıdır. Kalsiyum eksikliği olan kişilerde birtakım belirtiler görülür. Peki, kalsiyum eksikliği belirtileri nelerdir?

Kalsiyum Eksikliğinin Göstergeleri

Kalsiyum eksikliği şiddetine ve sürece bağlı olarak değişkenlik gösterebileceği gibi kısa süreçte herhangi bir belirti göstermeyebilir. Uzun süreli kalsiyum eksikliği yaşandığında şiddetli veya yaşamı tehdit edecek düzeye kadar belirtiler gösterebilir. Bilinen en yaygın kalsiyum eksikliği göstergeleri tırnak ve saçlarda ortaya çıkar. Saçların yavaş uzaması ve tırnakların sık kırılması şeklinde belirtiler olabileceği gibi kemiklerin kolaylıkla çatlaması veya kırılması şeklinde belirtiler verebilir. Aşırı yorgunluk, depresyon eğilimi, regl öncesi sendromu, yüzde karıncalanma ve uyuşma hissi kalsiyum eksikliğinin yaygın belirtilerinden birkaçıdır. Uzun süreli kalsiyum minerali eksikliklerinde ise; göğüs ağrıları, kuru cilt, kaslarda güçsüzlük, sık diş çürümeleri, sedef hastalığı, kalp yetmezliği gibi hayati tehditler baş gösterebilir.

Kalsiyum Eksikliği Nasıl Giderilir?

Kalsiyum eksikliği rahatsızlığının en temel sebebi; eksik kalsiyum beslenme biçimidir. Bu sorunun önüne geçmek için beslenme düzeninde kalsiyuma yeterli miktarda yer vererek, kalsiyumca zengin besinler tüketmeye özen gösterilmelidir. Yaygın belirtileri yaşayan kişi mutlaka doktora başvurarak değerlerini ölçtürmelidir. Yaşa bağlı olarak kemiklerde meydana gelen zayıflama normal karşılanabilir. Ancak kalsiyum eksikliğinin önüne geçmek için D vitamini almaya, menopoz sonrası dönemlerde kalsiyum takviyesi almaya, süt haricinde kalsiyum içeren sebzeler tüketmeye önem verilmelidir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı