Connect with us

Spor

İyi Bir Bacak Kası İçin Ne Yapmalısınız?

İyi Bir Bacak Kası İçin Ne Yapmalısınız?

Günümüz dünyası oldukça yoğun ve hızlı bir şekilde işlemektedir. Fakat bu hıza ve yoğunluğa ayak uydurmak, insan için pek kolay olmayacaktır. Bu süreçte kendinize dikkat etmeli ve gündelik yaşamın yanı sıra, sağlığınız üzerinde de çalışmalısınız. Sağlığınızı iyi yönde ilerletmek ve hastalıklar ile karşılaşmamak için spor yapmak şüphesiz en iyi yöntem olacaktır. Ayrıca spor yapmanın yanı sıra sağlıklı beslenmek de sağlığınızı koruyacak/geliştirecektir. Fakat spor yapıyor ve artık spor alanında kendinize ait amaçlarınız varsa farklı isteklerde bulunabilirsiniz. Çoğu sporcunun istediği ve çoğumuzun da ihtiyaç duyduğu bacak kasları, geliştirilmeye en müsait kaslardandır. Bu kaslar gelişimi kolay görülse de aslında, sizi uğraştıracak kadar büyük ve çalışması zor kaslardır. İyi bir bacak kası için ne yapmalısınız? sorusuna yanıt olarak aşağıda verilen tüyolardan faydalanabilir ve bacak kaslarınızı maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz.

Bacak Kaslarını İyi Şekilde Çalıştırmanın Alternatifleri

Bacak kaslarını diğer kas gruplarından ayıran temel özelliklerin başında, büyük olmaları gelir. Bacak kasları alt bacak ve üst bacak olmak üzere iki çeşittir. Alt bacak kaslarında kalf kasları belirgin durumda iken, üst bacak kaslarında ise quadriceps kasları ön plandadır. Her iki bölgeyi de ayrı ayrı çalışmak en mantıklısı olacaktır. Bacaklarınızı sağlam ve hızlı geliştirmek için ilk olarak güçlendirmelisiniz. Bacak kaslarınızı güçlendirmenin en iyi yolu da squat gibi temel egzersizlerden geçer. Ayrıca dev ve süper setler ile de bacak kaslarınızı hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Beslenmeye Dikkat

Bacak kasları da diğer kas grupları gibi beslemeye ihtiyaç duyar. Bu kas gruplarını da çalışmalarınızın yoğunluğu doğrultusunda beslemeniz en doğru seçim olacaktır. Yaptığınız çalışmaların yoğunluğu ve ağırlığına göre belirleyeceğiniz bir beslenme düzeni, sizin için en iyisi olacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı