Connect with us

Sağlık

Hurmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Hurmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Ramazan ayının vazgeçilmez ürünü olan hurma üzerinde mantar ve mikrop barındırmayan tek meyvedir. Gün içinde beş adet hurma yemek bir porsiyon meyveye eş değerdir. Peki hurmanın sağlığa faydaları nelerdir? Faydaları saymakla bitmeyen hurma adeta bir şifa kaynağıdır.

Hurma Vücutta Nasıl Etki Gösterir?

Zengin vitamin ve mineral deposudur. Kalorisi çok yüksek olduğu için kan şeker düzeyini dengeler. B vitamini içeriği çok yüksektir, bu sayede cildi güzelleştirir ve ciltte oluşan yaraların tedavi edilmesini sağlar. Zengin antioksidan içeriği sayesinde hücreleri korur ve kansere karşı dirençli kılar. Zengin lif içeriği sayesinde mide bağırsak sistemini düzenler. Kabızlığı önler ve bağırsak hareketlerinin düzenli olmasını sağlar. Özellikle emziren anneler için sütü arttırır. Anne sütü kalitesi artar ve süt miktarı çoğalır. Beta karoten ve A vitamini bakımından çok zengindir. Göz sağlığı için mutlaka her gün tüketilmelidir. Hurmada demir içeriği çok yüksektir, bu sayede kansızlığı önler ve tedavi eder. Aynı zamanda iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Bu sayede kemikleri güçlendirir ve kemik erimesini önler. Unutkanlığa çok iyi gelir. Hamile kadınların tüketmesi bebek beyin gelişimi için çok önemlidir.

Nasıl Tüketilmelidir?

Hurma sıcak ülkelerde yetişen bir meyvedir. Ülkemize daha çok ithal olarak gelir. Hurmanın tam olarak faydasını göstermesi için aç iken tüketmeniz gerekir. Aç karnına yenmelidir. Bebek ve çocuklar için mamalarının içine ezilerek konmalıdır. Yapılan araştırmalara göre her gün düzenli olarak 3 adet hurma yemek kalp krizi riskini en aza indirmektedir. Özellikle çocukların ara öğünlerinde paket gıdaların yerine iyi bir alternatiftir. İçerdiği doğal şeker sayesinde vücuda zarar vermez. Yüksek kalorili bir besin olduğu için şeker hastaları çok dikkatli tüketmelidir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı