Connect with us

Sağlık

Horlama Nedenleri Ve Önleme Yolları

Horlama Nedenleri Ve Önleme Yolları

Horlama Nedenleri Ve Önleme Yolları

Yüksek sesle rahatsız edebilecek diğer insanları rahatsız edebilecek derecede horlama problemi yaşayan birçok insan vardır. Aslında bakacak olursak neredeyse herkesin kişisel sorunu haline gelmiştir. Horlama anı beraberindeki insanlar içinde ciddi sıkıntılar yaratması bir yana çevredeki insanlarında uyku kalitesinin azalmasına neden olur ve ciddi uyku problemlerinin yaşanmasına sebep olur. Bu sorunu hafife almak ve “ben horlamıyorum” düşüncesi kendi sağlığımız için önemli bir etken oluşturacaktır.

Horlama Nedenleri

Horlama problemi birden fazla sorundan oluşabiliyor horlama nedenlerinin başında fazla kilo sorunu bu durumu ciddi bir şekilde etkilemekte olup şiddetini arttırmaktadır. Obezite sorunu yaşayan veya kilo problemi yaşayan insanlar zayıf insanlara göre daha yüksek sesle horlarlar. Bunun sebebi ise vücutta bulunan yağın solunum yollarını kapatması ile gerçekleşir. Bunun peşinden horlamanın oluşabilmesi için bir diğer sebep ise uyku haline geçilmesidir. Kişi her pozisyonda horlar alıştığı uyku pozisyonları veya sessiz uyuduğu uyku pozisyonlarında dahi horlama sorunu meydana gelebilir. Örneğin kişiye yan yatması söylenebilir bunun en temel nedeni ise kişinin sırt üstü yatması boğaz kaslarını gevşetmesi sonucu horlama sorunu yaşatabilir.

Horlama nedenleri arasında en büyük etkenlerden biriside alkoldür. Alkol kullanan bireyde boğaz kasları yumuşak ve sarkık durumda olduğundan dolayı horlama sorununu ortaya çıkaracaktır. Bu durumda vücudun gevşeyeceğini düşünecek olursak kaslarında aynı durumu alması mümkündür. İşte bu sebep den dolayı alkolün uyku saati sıralarında alınması uzmanlar tarafından önerilmiyor. Horlamayı meydana getirecek diğer bir durum ise insan anatomisidir. Ağızda bulunan dokular bireyde solunum yolu darlığı oluşturup nefes almamızı zorlaştırması üzerine horlama olayı gerçekleşir. Bir diğer sorunlardan birisi ise alerjik reaksiyonlar olabilir. Örneğin saman nezlesidir. Toz veya polenden dolayı alerjik durumlar baş gösterir ve solunum yollarını tıkayıp nefes almayı zorlaştırır ve horlama olayı gerçekleşir.

Horlamaya Çözüm Yolları

Horlama tedavisi olmayan bir rahatsızlık olarak bilinse de hayatımızda bazı değişiklikler yaparak sorundan kurtulmamız mümkündür. Horlamaya çözüm olarak önerilen en temel etken yatış pozisyonudur. Horladığınızı düşünüyorsanız sırt üstü yatmamaya özen göstermek gerekiyor. Ve bir diğer etken ise alkoldü. Alkol alarak devam ettiğimiz yaşama bir son vererek bunun yanında olduğundan daha az sigara tüketmeli ve solunum yollarımızı kapayan buna benzer her türlü faktörden uzak durmamız gerekiyor. Aynı şekilde obezite sorunu yaşayan veya fazla kilolu bireylerin horlama sorunu yaşadığını bahsetmiştik. Vücutta bulunan fazlalık yağları ağırlık yapmasını önlemek ve horlamayı sona erdirmek için zayıflamalı ve ciğer kapasitesini egzersiz ile genişletmelisiniz. Horlamayı tamamen hayatınızdan çıkarmak istiyorsanız burun kanallarını açmalısınız. Burun tıkanıklığı yaşam kalitemizi azalttığı gibi

Horlama sorununu da beraberinde ortaya çıkaran bir etkendir. Bu sorunu ortadan kaldırdığınızda daha iyi bir uyku düzenine sahip olabilirsiniz.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı