Connect with us

Cilt Bakımı

Hangi Kuruyemiş Cilde Faydalıdır

Hangi Kuruyemiş Cilde Faydalıdır

Kuruyemişlerin insan sağlığı için pek çok yararı olduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Birçok yararı olan kuruyemişler içinden hangi kuruyemiş cilde faydalıdır pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Bu yüzden de kullanmamaktadır. Cilde iyi gelen birçok kuruyemiş vardır. Bunlardan bazıları şunlardır; kabak çekirdeği, badem, ceviz, fındık, kaju ve ay çekirdeğidir.

Bademin Ve Kabak Çekirdeğinin Cilde Faydaları

Badem cilt sağlığı için son derece önemli olan bir kuruyemiştir. İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde cildi zararlı güneş ışınlarından koruma etkisi vardır. Ayrıca badem insanların cildini kansere karşı koruma görevini yerine getirmektedir. Badem sütü sabunu cilt için yararlı olduğu için üretilip satılmaktadır. Son olarak badem içeriği sayesinde cildin yaşlanma hızını yavaşlatmaktadır. Kabak çekirdeği insan cildi için gerekli olan en önemli minerale sahip bir kuruyemiştir. Kabak çekirdeği içinde bulunan çinko adlı mineral sayesinde cildi yenilmektedir. Ayrıca hücre zarını güçlendirici etkisi olduğu bilinmektedir. Cildi nemlendirici ve esneklik kazandırıcı etkisi olduğu da bilinmektedir. Ciltteki sivilceleri yok edici etkisi vardır. Ayrıca kabak çekirdeği cilde yumuşaklık vermektedir.

Cevizin Cilde Faydaları

Ceviz cilt sağlığı için yararlı bir besindir. İçinde çinko bulunduğu için cildi aknelere, siyah noktalara ve sivilcelere karşı koruyucu etkisi vardır. Aynı zamanda ceviz hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır. Ceviz ve ceviz suyunun cildi nemlendirici etkisi vardır. Ayrıca genç kalmayı sağlamaktadır. Sedef hastalığı ve mantar gibi cilt rahatsızlıklarını iyileştirici etkisi vardır. Cilde gerekli olan kolajen üretiminin artmasını sağlayan bir etkisi vardır. Ayrıca cildi esnek tutarak kırışıklıkları önlemektedir. Ceviz cildi ciltteki mikroplara karşı koruyarak ölü hücreleri yok etmektedir. Ayrıca kaju ve fındığın da cilt sağlığına olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. Ay çekirdeğinin de cildi gençleştirme ve güzelleştirme etkisi vardır.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı