Connect with us

Sağlık

Hangi Hareketler Sarkmayı Önlüyor?

Hangi Hareketler Sarkmayı Önlüyor?

Zaman içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı vücudunuzda meydana gelen sarkmalar rahatsız edici bir boyuta ulaşabilir. Kilo alma ve verme sorunundan oluştuğu kabul edilen bu görüntülerin ortadan kaldırılması için spor en etkili yöntemdir. Çünkü kilo alıp vermeler ile birlikte yer çekimine karşı aşağı yönlü bir hareket halinde olan insan bedeni sarkma durumlarıyla sıklıkla baş etmek için aksi yönlü işlemlere başvurmalıdır. Hangi hareketler sarkmayı önlüyor? Sorusunun cevabı ise bir kaç pratik hareket şeklinde açıklanabilir.

Kollarda Meydana Gelen Sarkmalar

En sık görülen sarkma problemleri kollarda oluşmaktadır. Kolların özellikle üst kısımlarında oluşan sarkmalar yazları insanların giydikleri kıyafetlerden bile rahatsız olmasına neden olabiliyor. Bunun için kollarınızı çalıştıracak yukarı yönlü hareketlere ihtiyacınız olacaktır. Evinizdeki küçük su şişelerinin içine su doldurarak onları ağırlık olarak kullanabilirsiniz. Sarkmanın tersi şekilde kaldırıp indirmelisiniz.

Yüzde Meydana Gelen Sarkmalar

Meydana gelme sıklığı açısından en çok görülen sarka durumlarında ikinci sırada yüz gelir. Yanak veya gıdık denen bölgede oluşabilir. Bunun için de aynı şekilde yukarı yönlü olmak kaydıyla günlük 15-20 dakika olacak şekilde zaman ayırmak yeterli olur. Kaşık yardımıyla bile yüzünüz ve sarkan bölgeniz yer çekimine ters olacak şekilde oynatılmalıdır.

Sarkmalar Ne Zaman Biter?

Bahsedilen yollar sadece sarkmaların daha çok ilerlememesi ve vücudun kendini toplaması içindir. Tamamen bitmesi için bir doktordan yardım almak gerekebilir.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı