Connect with us

Sağlık

Gözaltı Torbalarına Kantaron Yağı

Gözaltı Torbalarına Kantaron Yağı

Gözler ve göz çevreleri yüz hatlarında en çok dikkat çeken noktalardan biridir. Bu bölgelerde oluşan herhangi bir kötü görüntü, kişiyi oldukça rahatsız eder. Kişileri rahatsız eden bu kötü görüntüler, genelde gözaltı morlukları, çökmeleri veya gözaltı torbalarıdır. Gözaltı torbalarıyla mücadele edebilmek için öncelikle bu torbaların oluşma nedeni hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır. Gözaltı torbalarının başlıca sebebi ilerleyen yaştır.

Kişide yaş ilerledikçe göz çevresi kaslarında ve dokularında zayıflamalar meydana gelmeye başlar. Bu sebeple de gözün altındaki ciltte çok sayıda sarkma oluşur. Sonuç olarak göz çevresindeki bu değişimler gözaltı torbalarına sebep olur. Gözaltı torbalarının diğer sebepleri arasında genetik faktörler, egzama, uykusuzluk, fazla tuz tüketimi gibi birçok şey sayılabilir. Gözaltı torbaları, kişiyi ağrılı, kaşıntılı bir şekilde rahatsız ediyorsa ve vücudun her bölgesini etkiliyorsa mutlaka bir hekime gözükmekte fayda vardır.

mavi kantaron yağı

Mavi Kantaron Yağı

Diğer ismi peygamber çiçeği olan kantaron çiçeğinin Latince ismi “centaurea cyanus“dur. Sarı, büyük sarı, kırmızı ve mavi gibi çeşitleri mevcuttur. Süs bitkisi olarak kullanılabildiği gibi şifalı olduğu için tıbbi alanda da kullanılır. Türkiye’de Akdeniz ve Ege’de doğal olarak yetişen bir bitkidir. Çiçek ve yapraklarından elde edilen yağlar ve çiçek ve yaprakları kurutularak hazırlanan çaylar bolca kullanılır. Mavi kantaron yağı, mavi kantaron çiçeğinin çeşitli işlemlerden geçirilerek çıkarılan özünden elde edilir. Faydaları, öksürük ve bronşite iyi gelmesi, iştah açması, ağrı kesici etkisi, ciltte meydana gelen bozuklukların bazı türlerini tedavi etmesi ve cildi toksinlerden arıtma olarak sayılabilir. Bir diğer önemli faydası gözaltı torbalarına iyi gelmesidir.

Gözaltı Torbaları İçin Kullanımı

Mavi kantaron yağı, gözaltı torbaları için çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. İlk kullanım şekli, öncelikle göz çevresinin doğal gül suyuyla temizlenmesiyle başlar. Yağ, pamuğa damlatılarak temizlenmiş göz çevresine sürülür. Sürerken ufak ufak darbelerle masaj yapmak önemlidir. Tercihe göre temiz parmaklarla da aynı masaj uygulaması yapılabilir.

Diğer kullanım şeklinde mavi kantaron yağına, soğuk pres üzüm çekirdeği yağı, kahve çekirdeği yağı, at kestanesi yağı eşlik eder. Öncelikle her birinden 10 ml. kullanılan yağların hepsi karıştırılır. Ardından ilk örnekte olduğu gibi uygulama yapılır. Gözaltına çok baskı yapılmamasına özen gösterilmelidir. Bir tanesi seçilip, her gece yatmadan 15 dk. önce yapılacak olan bu uygulamalar, bir kaç kullanımdan sonra gözaltı torbalarında gözle görülür değişimlerin gerçekleşmesini sağlar.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı