Connect with us

Sağlık

Göz Bozulmasının Sebepleri Nelerdir?

Göz Bozulmasının Sebepleri Nelerdir?

Göz bozukluğu kalıtsal bir rahatsızlık olduğu gibi, yoğun olarak sonradan ortaya çıkan sorunlardan biridir. Göz bozukluğu bireylerin hayat şartlarını olumsuz yönde etkiler. Kişiler göz bozulmasının sebepleri nelerdir? konusunda araştırma yapmakta ve kısa sürede bilgi sahibi olmaktadır. Göz bozulmasını tetikleyen çok çeşitli faktörler bulunmaktadır. Uzun süre uykusuz kalmak, cep telefonuyla fazla zaman geçirmek, bilgisayar kullanmak ve kitap okumak göz bozulmasına sebep olan etmenlerdir. Göz bozukluğuna sebep olan etmenler konusunda önlemler alınması ve uygun gözlük kullanımıyla göz bozukluğunun daha fazla ilerlemesi engellenebilir.

Kitap Okumak Göz Bozulmasına Sebep Olur Mu?

Kitap okumak göz bozukluğuna sebep olur. Özellikle beyaz ve parlak yapraklı kitap okuyan kişiler kısa süre sonra gözlerinin bozukluğundan şikayet etmektedir. Göz bozukluğuna engel olmak için hafif sarımtırak yapraklı kitap tercih edebilirler. Eğer okul kitaplarının yaprakları beyaz ve mecburen okunması gerekiyorsa yakın gözlüğünün tercih edilmesi en mantıklı tercih olmaktadır.

Bilgisayar Ve Cep Telefonu Kullanımı Göz Bozukluğuna Sebep Olur Mu?

Günün büyük bir bölümünü cep telefonu veya bilgisayar başında geçiren kişiler de göz bozulması sorununu yaşamaktadır. Bu durumu önlemek için bilgisayar ekranlarında koruyucu filtreler kullanılmalı, cep telefonu ekranına ise ekran koruyucusu takarak kullanmak gerekmektedir. Bütün bunların yanı sıra gözlerin bozulmasını engellemek için uyku düzenine dikkat edilmeli ve uzun süre uykusuz zaman geçirilmemelidir.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı