Connect with us

Yaşam

Gezegenimizi Bekleyen Tehlikeler

Gezegenimizi Bekleyen Tehlikeler

Dünyanın Sonunu Kendi Ellerimizle Nasıl Hazırladığımızın Bir Kanıtı Daha

Saç Spreyi Ozon Tabakasını Deliyor

1922 yılında Buzdolabı üreticileri için işler iyi gitmiyordu. Bu alandaki eksikliği gidererek para kazanmayı isteyen bir bilim adamı, Buzdolabı imalatçılarını rahatlatacak icadı gerçekleştirdi ve kloroflorokarbonu buldu. Bu gaz ısıyı absorbe ediyordu ve çok kısa sürede buzdolabı imalatçılarının can simidi oldu. Bu sihirli gaz kısa bir süre sonra klima, saç spreyleri gibi ürünlerin imalatında kullanılmaya başlandı.

Fakat bu gaz kullanılmaya başlandıktan 10 yıl sonra gezegenimizi koruyan atmosferin % 4 ‘nu yok etmişti. 1970’lerde bu gaz nihayet yasaklandı. Aynı bilim adamı benzin ile kurşun karışımının motorlarda daha verimli olduğunu keşfetti. Fakat kursunun insana ve çevreye verdiği zararlar tespit edildi ve Kurşunlu benzin yasaklandı. Ama yasaklanıncaya kadar geçen süre içerisinde olan olmuştu.

Çevre felaketleri nedeniyle ekolojik sistem tehdit altında. HİV, kuş gribi benzeri hastalıkların salgınlaşması tehlikesi gezegenimizi tehdit ediyor. Yapay hastalık üretici virüsleri biyolojik silah olarak kullanılması tehlikesi gezegenimizi ciddi bir şekilde tehdit ediyor. Nanoteknolojinin ileri teknolojisi sayesinde moleküler nükleer silah üretilmesi tehlikesi gezegenimizi tehdit eden diğer bir tehdit.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı