Connect with us

Sağlık

Gerçekte Ne Kadar Sağlıklı Besleniyorsun?

Gerçekte Ne Kadar Sağlıklı Besleniyorsun?

Son zamanlarda sıklıkla ortalarda dolaşan diyet listeleri ve beslenme ritüellerine bağlı olarak gerçekte ne kadar sağlıklı besleniyorsun? Sorusu kişilerin beyninde yer etmeye başlamıştır. Günlük olarak ne kadar sağlıklı beslenildiği alınan gıdalar ve gerçekleştirilen alışkanlıklar açısından değişiklik göstermektedir.

Tek Yönlü Beslenmeden Kaçınılmalıdır

Günlük olarak yeteri kadar sağlıklı beslenmenin ilk adımı tek yönlü beslenmeden kaçınılmasıdır. Tüketilen gıda gruplarının çeşitlendirilerek gün içine yayılması gerekmektedir. Günlük tüketilen her öğünde dört ana besin grubu olarak adlandırılan yiyecek gruplarının bulunması gerekir. Bunlar ekmek-tahıl grubu, meyve-sebze grubu, süt ürünleri grubu, kuru baklagiller-et ve yumurta grubudur. Günlük beslenme düzenini bu grupların her birinden kesinlikle yenilecek şekilde ayarlamak sağlıklı beslenme açısından avantaj sağlamaktadır.

Aşırı Yenmemeli Ve Öğün Atlanmamalıdır

Sağlıklı beslenme ile alakalı dikkat edilecek önemli şeylerden bir tanesi de günlük aşırı besin tüketiminden uzak durulmasıdır. Yenilecek yemekler tabağa yeteri miktarda koyulmalı. Öğünlerde aşırı yemek tüketimi yapılmamalıdır. İyi porsiyon ayarlaması sayesinde kilo korunması ve kilo verilmesi kolaylaşmaktadır. Diğer bir sağlıklı beslenme özelliği ise yemeklerin öğünler atlanmadan düzenli şekilde yenilmesidir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı için üç ana öğün ve buna bağlı olarak da iki, üç ya da 4 ara öğün önerilmektedir. Tüm bu öğünlerin zamanında yapılmaması ve atlanması durumunda kan şekerinde düzensizlik meydanda gelmektedir. Bu da kişilerin gün içerisinde çabuk şekilde acıkmasını sağlamaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı