Connect with us

Sağlık

Fazla El Titremesi Neye İşaret

Fazla El Titremesi Neye İşaret

Günlük yaşamın kovuşturması, stres ve yoğun iş hayatı zaman zaman kişiler üzerinde olumsuz etkiler gözlenmesine neden oluyor. Bunlar arasında son dönemde en sık karşılaşılan el titremesi, basit nedenlerden kaynaklandığı gibi önemli nörolojik rahatsızlıkların da habercisi olabiliyor. Gün içerisinde tüketilen kahve, kan şekerinin düşmesi, heyecan, stres gibi durumlar geçici el titremelerine neden olabiliyor. Fakat nörolojik rahatsızlıklar da el titremesine neden oluyor. Peki, fazla el titremesi neye işaret eder?

El Titremesinin Görüldüğü Haller

Duygusal durumlar, stres, şeker düşmesi, aşırı alkol kullanımı ve bazı ilaçların kullanımı el titremesine neden olduğu biliniyor. Fakat el titremesi şiddetli bir şekilde oluyor hatta giderek vücudun genelinde titremeler gözleniyorsa ciddi rahatsızlıkları işaret ediyor olabilir.

El titremesine neden olan sağlık sorunları:

1. B12 vitamini eksikliği

2. Distoni

3. Sinirsel işlevlerin kaybı (polinöropati)

4. Epilepsi

5. Hipertiroidi (zehirli guatr)

6. MS hastalığı (Multipl skleroz)

7. Beyincikle ilgili hastalıkları

8. Beyin damarlarında yaşanan sorunlar

El Titremesinde Tedavi Yöntemi

El titremesi bir hastalıktan ziyade önemli bir belirti çeşididir. Çoğunlukla nörolojik olan bir sorunu işaret eder. Bu yüzden altında yatan nedeni araştırma ve onu tedavi etmek gerekiyor. Yani el titremesi tedavisini asıl hastalığı durumu belirler. Çünkü amaç ellerde gözlenen titremeyi geçirmek değil buna neden olan hastalığı tedavi etmektir. Hastalıktan çok, bir belirti olan el titremesinin tedavisinde amaç sadece bu durumu geçirmek değildir. Bu tabloya neden olan sorun yapılacak olan tetkiklerle tespit edilebiliyor. Tedavi süreci de bundan sonra şekilleniyor. Çoğunlukla ağızdan ilaç tedavisi uygulanmakla birlikte botoks ve ameliyatla da tedavi edilebiliyor. Aşırı el titremelerinde çoğunlukla cerrahi yöntemlere başvuruluyor. Bu kişiler genellikle parkinson ya da esansiyel tremor hastaları olabiliyor. Hastalığın neden olduğu el titremesi gittikçe şiddetlenerek kişinin yeme, içme gibi günlük fonksiyonlarını yapmasına engel oluyor. İlaçla da kontrol altına alınamayan rahatsızlık başarılı bir operasyonla tedavi ediliyor.

Okumaya devam et
Advertisement
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı