Connect with us
Fast Food Tüketmek Demans Hastalığını Tetikleyebilir

Diyet ve Beslenme

Fast Food Tüketmek Demans Hastalığını Tetikleyebilir

Fast Food Tüketmek Demans Hastalığını Tetikleyebilir

Uzmanlar, sağlıksız beslenme alışkanlıklarının ve egzersiz eksikliğinin, insanları beyin fonksiyonlarında önemli bir düşüş riski altında bıraktığını söylüyor.

Uzmanlar, sağlıksız beslenme alışkanlıklarının ve egzersiz eksikliğinin, insanları beyin fonksiyonlarında önemli bir düşüş riski altında bıraktığını söylüyor.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’ndeki bir ekip, 50 yıl önce yediklerimizle karşılaştırıldığında, insanların her gün 650 kalori harcadığını tespit etti. Bir hamburger, patates kızartması ve meşrubata eşdeğerdir. Ancak, daha fazla yemek yeme ile beyindeki bozulma arasında açık bir bağlantı olduğunu kanıtlandı.

Profesör Nicolas Cherbuin, “İnsanların sağlıksız beslenme alışkanlıklarının ve uzun süre egzersiz yapmamalarının, onları tip 2 diyabet ve ciddi bir düşüş riski altında bıraktığına dair güçlü kanıtlar bulduk. Demans ve beyinde büzülme gibi fonksiyonlar açığa çıkıyor ve bunun sebebi gerçekten kötü bir diyet ve çok az egzersizle daha fazla yemek.”

‘Düşüş düşünceden daha hızlı’

Profesör Cherbuin ayrıca, beyin sağlığının yaşamda önceden düşünülenden çok daha önce düşebileceğini buldu. Ancak, bunu büyük ölçüde sağlıksız yaşam tarzı seçimlerini destekleyen bir topluma söylüyor:

“Bir kişi orta yaşama ulaştığında yapılan zarar hemen hemen geri dönüşsüzdür, bu yüzden herkesi sağlıklı beslenmeye ve tercihen çocukluktan itibaren ama kesinlikle erken yetişkinlikte mümkün olduğunca erken şekillenmeye teşvik ediyoruz. Demans ve beyninin daralması da dahil olmak üzere diğer bilişsel işlev bozukluğu belirtileri olan birçok kişi, çok fazla kötü yemek yiyerek ve yeterince egzersiz yapmadan risklerini arttırdı.”

Demans hastalığı

Demans nedir ve farklı tipleri var mıdır?

Demans, bir insanın günlük yaşamına müdahale edebilecek kadar ağır olan zihinsel kabiliyetinin bozulmasını tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Düşünce, akıl yürütme ve hafızaya neden olduğu problemlerle bilinir ve bu beyindeki hasar alanları görülebilir. Demansın ayrılabileceği iki ana grup vardır:

  • Alzheimer’de görüldüğü gibi ciddi bellek kaybına neden olan kortikal
  • Parkinson hastalığında görülen düşünce hızını ve aktivitesini etkileyen Alt kortikal

Vasküler demans ve Alzheimer en sık görülen formlardan ikisidir ve her ikisi de hafıza problemlerine neden olur ve her ikisi de 65 yaşın altındakilerde nadirdir.

Diğer yaygın demans türleri, Frontotemporal demans, çoğunlukla 65 yaşın altındakilerde teşhis edilir ve bunama Sinir hasarının zaman içinde gittikçe kötüleştir ve hareketin yavaşlamasına neden olur.

İnsanlara genellikle 60’lı yaşlarında yaşlandıklarında demans gibi beyin problemleri risklerini azaltmaları önerildiğini ve genellikle “çok az, çok geç” durumunun yaşandığını söyledi. “İnsanların önlenebilir beyin problemlerinden kaçınmak için en iyi şanslarından biri, iyi bir diyet, beslenme ve genç yaştan itibaren egzersiz yapmak.”

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı