Connect with us

Sağlık

Evde Kendi Pastilinizi Nasıl Yapabilirsiniz?

Evde Kendi Pastilinizi Nasıl Yapabilirsiniz?

Kış ayları ve mevsim geçişlerinde sıklıkla görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarını alacağınız bir takım önlemler ile en aza indirebilir veya hafif olarak atlatabilirsiniz. Hazır pastil almak istemiyorsanız evde kendi pastilinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Peki, evde kendi pastilinizi nasıl yapabilirsiniz? Evde hazırlanan pastillerin doğal olması hem de hazırlama kolaylığı sayesinde hazır pastillerden hiçbir farkı yoktur.

Pastilin Faydaları

Pastil boğazı yumuşatır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında boğazda kuruma ve yanma görülür. Ilık içecekler tüketerek boğazınızı daha nemli tutabilirsiniz veya ev yapımı pastil hazırlayarak boğazınızdaki yanmayı ve gıcıklığı önleyebilirsiniz. Pastil boğazı rahatlatır ve öksürüğü önler. Hoş aroması sayesinde daha rahat nefes almanızı sağlar. Pastil ilaç değildir, daha çok semptomatik tedavi olarak tercih edilir.

Ev Yapımı Pastil Nasıl Olur?

Evde pastil hazırlamak istiyorsanız bazı malzemelere ihtiyacımız olacaktır. Öncelikle iki tatlı kaşığı balın içine bir tatlı kaşığı toz zencefil ilave edin. Adaçayını iyice dövün ve toz haline getirin. Daha sonra bir tatlı kaşığı alıp zencefil ve bal karışımına ekleyin. Bu karışımı her gün düzenli olarak tüketebilirsiniz. Bir diğer tarif ise yeşil çay ve limonla hazırlanan tariftir. Limonun asit yapısı boğazı dezenfekte edecek ve C vitamini ise bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Bir su bardağı sıcak suyun içine bir tatlı kaşığı yeşilçay atın. Ağzı kapalı olarak 5 dakika demlenmesini sağlayın ve üzerine yarım limon suyunu sıkın. Daha tatlı olsun derseniz bir tatlı kaşığı bal koyarak tüketebilirsiniz. Özellikle kış aylarında kaloriferlerin üzerine su koyun. Sade su konulabildiği gibi su dolu kâselerin içine adaçayı atarak da odanın nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Evde kendinizin hazırladığı doğal pastilleri çocuklar da dâhil herkes rahatlıkla tüketebilir. Kullanılan her ürün doğal olduğu için fazla miktarda tüketilse dahi hiçbir zararı yoktur.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı