Connect with us

Para & Borsa

e-Devlet’ten Ücretsiz kredi notu sorgulama nasıl yapılır?

e-Devlet’ten Ücretsiz kredi notu sorgulama nasıl yapılır?

Risk Merkezi Raporu Başvurusu

Bu hizmeti kullanarak, “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” veya “Çek Bilgileri” rapor başvurusunda bulunabilir veya raporunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Türkiye Bankalar Birliği vasıtasıyla ücretsiz kredi risk raporu, e-Devlet üzerinden alınabilecek. 15 Mart’ta başlayan uygulama vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Hiç bir ücret ödemeden banka ve diğer finansal kuruluşlardan almış olduğu bireysel ve ticari nitelikli tüm kredi ve kredi kartı limitlerini, vadelerine göre borç bilgilerini ve ödenmemiş olan faiz, komisyon bilgilerini öğrenmek isteyenler kullanıcılar “e-Devlet’ten kredi notu sorgulama nasıl yapılır?” sorusunu merak ediyor. İşte bilgi ve detaylar…

Ücretsiz kredi notu sorgulama nasıl yapılır?

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, vatandaşlar tarafından yoğun olarak talep edilen yeni bir hizmet daha, Dijital Dönüşüm Ofisi koordinasyonunda, Türkiye Bankalar Birliği ücretsiz risk raporu e-Devlet kapısına entegre edildi.

Türkiye Bankalar Birliği kredi risk raporu, e-Devlet üzerinden ücretsiz olarak sunulmaya başlandı. Daha önce ücret ödeyerek alınan bu hizmet, kişi başı ayda bir defaya mahsus olmak üzere ücretsiz sunuluyor. Vatandaşlar bu hizmet ile istediği her yerden internet üzerinden ücret ödemeden banka ve finansal kuruluşlardan kullandığı bireysel ve ticari nitelikli tüm kredi,çek ve kredi kartı limitlerini, vadelerine göre borç bilgilerini ve ödenmemiş olan faiz, komisyon bilgilerini görebilmektedir.

Raporda borç bilgileri ilgili banka ve diğer finansal kuruluş bazında yer alıyor. Vatandaş, bu uygulama ile tüm borçlarını ve varsa ödenmemiş olan faiz, komisyonlarını ve toplam borç tutarına ulaşabilecek. Ayrıca son 10 yılda banka ve finansal kuruluşlar tarafından yasal takibe düşmüş açık ve kapalı durumdaki borçlar görülebiliyor.

E-DEVLET’TEN ÜCRETSİZ KREDİ NOTU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Bu hizmetten faydalanmak isteyenler, e-Devlet sistemine giriş yaparak burada yer alan “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmetini seçerek, “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” veya “Çek Bilgileri” raporlarından birini talep edebilecekler.

e-DEVLET’TEN ÜCRETSİZ RİSK MERKEZİ RAPORU ALABİLMEK İÇİN TIKLAYIN

YOĞUNLUĞA GÖRE RAPOR HAZIRLANACAK
İlgili kredi risk raporu talebinin Türkiye Bankalar Birliğine iletilmesinin ardından, buraya gelen taleplerin yoğunluğuna bağlı olarak bir dakika ile bir gün arasında rapor hazırlanıp kullanıcıya SMS ile raporun hazır olduğuna ilişkin bilgi iletilecek. Bu SMS içerisinde bu kredi risk raporunu açabilmeniz için şifre bulunacak. Bu şifre ile e-Devlet üzerinden raporunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı