Connect with us

Sağlık

Dukan Diyetinin Zararı Var mıdır?

Dukan Diyetinin Zararı Var mıdır?

Her dönem kilo vermek için farklı diyet şekilleri ortaya çıkar. Uzmanlara göre farklılık gösteren bu diyetler bilinçsiz yapılırsa vücuda ciddi zararlar verebilir. Dukan diyetinin zararı var mıdır? Protein ağırlıklı bir diyet olan dukan diyetinin vücuda bazı zararları tesbit edilmiştir.

Doğru Ve Bilinçli Diyet Nedir?

Diyet yapılmadan önce bazı tetkiklerin yapılarak vücudun metabolizması hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Diyet yaparken tüm besin öğelerinin doğru oranda tüketilmesi gerekir. Öğünler ve her öğünde tüketilecek besin öğeleri bir uzman tarafından ayarlanır. Diyete ek olarak spor yapmak vücudu korumak ve kilo vermeyi hızlandırmak için çok önemlidir. Diyete ek olarak bol sıvı tüketmek atık maddelerin vücuttan çabuk atılmasını sağlar.

Protien Ağırlıklı Diyetlerin Vücuda Zararları Nelerdir

Dukan diyeti protein ağırlıklı bir diyet olduğu için her öğünde tüketilmesi gerekenden fazla protein tüketilir. Bu durum karaciğer ve böbrek üzerine olumsuz etki yapar. Ürik asit seviyesi artar ve gut hastalığına zemin hazırlar. Kolesterolü yükseltir ve kalp hastalıklarına davetiye çıkarır. Sebze ve meyve tüketimi az olduğu için vücutta vitamin eksikliği ortaya çıkabilir. Çabuk yorulma, halsizlik, insülin direncinde artış gözlenebilir. Protein ağırlıklı diyetler de kişiler daha kolay depresyona girer. Diyet yapılacaksa mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir. Gerekli tahlil ve tetkiklerden sonra size en uygun diyete karar verilmelidir.

Okumaya devam et
Advertisement
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı