Connect with us

Sağlık

Diyabet Hastaları Neler Tüketmelidir?

Diyabet Hastaları Neler Tüketmelidir?

Son dönemlerde tüketilen şekerli besinler ve pankreasın düzenli çalışmaması sonucunda diyabet hastalığı meydana gelmektedir. Diyabet hastalığı artık 7’den 70’e her bireyde meydana gelmektedir. Ve bu hastalar düzenli olarak ilaçlarını almak ve dikkatli beslenmek zorundalardır. Diyabet hastalarının tükettiği besinler diyabeti doğrudan etkileyebilmektedir. Bu yüzden hastaların beslenmelerine dikkat etmeleri hayati önem taşımaktadır. Diyabet hastaları neler tüketmelidir? Sorusu da herkes tarafından sorulan bir sorudur. Diyabet hastalarının sık sık ve az yemeleri gerekmektedir. Ayrıca uzun süre aç kalmamaları da gerekmektedir.

Glisemik İndeksi Düşük Besinler Tercih Edilmeli

Glisemik indeksi yüksek olan besinler bireyin kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmekte ve kısa süre geçince de aynı şekilde düşürmektedir. Kan şekerinin düşmesi ile bireyin insülin direnci zarar görmektedir ve hasta tekrar yemek yeme ihtiyacı duymaktadır. Bu sebeple kilo alımı da kaçınılmaz bir hale gelmektedir. Bu sebeple besinlerin glisemik endeksine bakılması gerekmektedir. Glisemik indeksi düşük olan ve lif içeriği yüksek olan meyveler diyabet hastaları için iyi bir ara öğün olacaktır. Muz, şeftali, erik ve portakal lif kaynağı ve glisemik indeksi düşük meyvelerden birkaçıdır.

Doğal Şekerli Besinler Tüketilmeli

Diyabet hastalarının en büyük düşmanı şekerdir. Şeker sıkça tüketilince kandaki şeker seviyesi hızla yükselmekte ve çeşitli rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Bu yüzden rafine şeker ve halka masum olarak tanıtılan tatlandırıcı çeşitlerinden kalıcı bir şekilde uzak durmak gerekmektedir. Tatlandırıcılar rafine şekerde daha tehlikelidir. Rafine şekerden onlarca kaç daha fazla şeker içerirler. Bu yüzden hastaların doğal şekerli olan besinlere yönelmesi en doğru seçenektir. Doğal şekerlere örnek olarak organik meyve ve sebzeler örnek verilebilir. Ayrıca hurma, kakao, bitter çikolata ve muz gibi besinlerden yapılan rafine şekersiz tatlı ve yemekler tercih edilebilmektedir. Diyabet hastaları gönül rahatlığı ile bu besinleri tercih edebilirler.

Okumaya devam et
Advertisement
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı