Connect with us

Sağlık

Diş Sağlığınız İçin En Faydalı Besinler

Diş Sağlığınız İçin En Faydalı Besinler

Ağız ve diş bakımı için uyguladığınız yöntemlerin yanı sıra diş sağlığınız için en faydalı besinler ile beslenerek gülüşlerinizi taçlandırabilirsiniz. Diş fırçalama, diş ipi veya ağız losyonu kullanmamızın yanında tüketilen besinlere de dikkat etmemiz gerekmektedir.

Dişlerimizin Dostu Olan Besinler

Öncelikle dişlerin sağlığı için en faydalı içecek olan yeşil çaydan bahsedecek olursak; içeriğinde ki polifenol sayesinde dişleri kayganlaştırarak yapışmayı aza indirger. Ayrıca ağız kokusunu da giderir.

İkincisi de süt, yoğurt, peynir ve ayran olacaktır. Herkesin bildiği üzere süt ve süt ürünleri kalsiyum açısından zengindir. Bu sayede aynı kemikler üzerindeki olumlu etkisi diş içinde geçerlidir. Özellikle peynir içeriğindeki fosfat sayesinde tükürüğü arttırarak dişleri yıkama özelliğine sahiptir ve diş minesini korur.

Ek olarak meyve gruplarından kivi, çilek, elma, narenciye gibi C vitamini açısından zengin olan meyvelerin diş eti üzerinde olumlu sonuçları vardır. Sebze gruplarından patates, havuç, brokoli gibi A vitamini içerenler diş minesi oluşumunu engeller.

Bunun yanı sıra et ürünlerinden dana, tavuk, hindi veya yumurta hepsi fosfor bakımından zengin olduğu için dişleri güçlendirerek çürüklere karşı direncini arttırır. Ve hayatımızın her alanında çok miktarda faydası bulunan su ağzı yıkayarak ağızda birikmiş olan besin artıklarını giderir. Oluşan kötü ağız kokusunu azaltır ve diş etlerini nemlendirir.

Sakız ve Diş Sağlığı

Burada dikkat edilmesi gereken çiğnenen sakızın şekersiz olmasıdır. Şekersiz sakız çiğnemenin 2 tane yararı bulunmaktadır. Bunlardan ilki sakız çiğneme sırasında dişler temizlenir. İkincisi ise temizlik dışında tükürük salgılamasını arttırarak ağızda çürüğe neden olan bir bakterilerin ürettikleri bir asidin giderilmesini sağlamaktadır. Ancak fazla sakız çiğnemenin de çene eklemi ve çiğneme kaslarında oluşabilecek bir ağrıya sebep olacağı unutulmamalıdır.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı