Connect with us

Sağlık

Çocuklarda İştahsızlık Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda İştahsızlık Sebepleri Nelerdir?

Çocuk gelişiminde beslenmenin önemi büyüktür. Çocukların vitamin ve protein ağırlıklı beslenmeleri, hem gelişimleri hem de enerji depolamaları açısından önemsenmesi gereken detayların başında gelir. Ancak bu besinleri edinebilmeleri için yemek yeme isteği taşımaları gerekir. Ebeveynler bu anlamda çocukların iştahsızlığından şikâyet eder ve çocuklarda iştahsızlık sebepleri nelerdir? Konusunda araştırma yapar. İştahsızlık uzmanlara göre farklı detaylar taşıyan bir konudur. Bir çocuğa gerçek anlamda iştahsız demek için çocukta gelişim sorunu yaşandığının tespit edilmesi gerektiği uzmanların verdiği detaylar arasındadır.

Hastalığa Bağlı İştahsızlık Sorunu

Çocuklar, çocuk hastalıkları, grip, ishal veya organik bir sağlık sorunu sebebiyle iştahsızlık yaşadığı bir dönem yaşayabilir. Bu dönemde çocuk için ebeveynlerin yaptığı en büyük yanlış ısrarcı olmaktır. Eğer çocuk iştah sorununu hastalığa bağlı yaşıyorsa hastalık etkileri azaldığında iştahsız olma sorunu da yavaş yavaş yok olacaktır.

Yemek Seçmeye Bağlı Olan İştahsızlık Sorunu

Çocuğun yemek yemediği her durum iştahsız olma durumu olarak değerlendirmek yanlıştır. Bazı çocuklarda yemek yeme isteğinin önüne farklı aktiviteler geçer. Örneğin çocuk arkadaşlarıyla birlikte neşeli bir şekilde oyun oynuyor ve oyundan kopmamak için yemek yemek istemediğini beyan etmektedir. Çocuk, abur cubur tarzı gıdalar tüketirken iştahsızlık yaşamıyor ancak evde yapılan yemeği yeme konusunda iştahsızlık yaşıyorsa bu durum çocuğun yemek seçmesi düşüncesini akla getirmelidir. Anne babaların çocuğun iştahsız olduğu konusuyla, kendi isteklerine göre yemek yeme konusundaki farkı anlamaları gerekir. Çocuğa sevmediği yemekler verildiğinde çocuk yemiyor ancak sevdiği yiyecekler verildiğinde yiyorsa bu çocuğa iştahsız demek yanlış olmaktadır. Tıbbi olarak bir çocuğa beslenme alışkanlığı kazandırmak için çocuğa tıpkı yetişkin bir bireyle konuşuyormuş gibi açıklama yapmak gerekiyor. Çocuğa bu gıdaların sağlıklı olmanın temeli olduğu düşüncesinin açıklanması gerekiyor.

Okumaya devam et
Advertisement
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı