Connect with us

Sağlık

Cinsellik İle Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsellik İle Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsellik insan doğasında var olan keyif verici olarak nitelendirilen bir eylemdir. Buna karşın hastalıklara en açık olduğunuz alanların da başında gelir. Cinsel birliktelik sırasında sizden kaynaklanmasa bile partnerinizden kaynaklanan sağlık sorunları bulaşıcı hatta ölümcül bile olabilir. Bunun olmaması adına sadece gebelikten korunmak için kullanıldığı zannedilen prezervatifin kullanımına önem vermek gerekir. Oral, anal veya sadece temastan kaynaklanan bir durum olması halinde bile yine de kullanmak sağlıklı birliktelikler için önemlidir. Cinsellik ile bulaşan hastalıklar nelerdir? sorusuna en belirgin cevaplardan bir tanesi AIDS’tir.

Bel Soğukluğu ve Genital Uçuk

Sıklıkla meydana gelen cinsel yolla bulaşan hastalıklar aslında bazen geçici olabilirken bazen hayatınız boyunca sorunların devam etmesine neden olabiliyor. Genital uçuk adı verilen hastalık da cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bir tanesidir. Bir kez vücudunuza girdikten sonra vücudunuzdan siz ölünceye kadar çıkmayacaktır. Gribe benzer belirtilere ek olarak genital bölgenizde kabarcıkların oluşmasına neden olur. Bir diğer hastalık ise bel soğukluğudur. Aynı şekilde bulaşan hastalıklardan olan ve hem kadın hem de erkek için ağır bedelleri olabilen bir çeşittir.

AIDS

En sık duyulan ve bilinen cinsel hastalıklardan bir tanesi de HIV virüsüdür. Bu virüs nedeniyle bağışıklık sistemi çöker. En kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir. Hastalığın kesin bir tedavisi bulunmaz. Hasta birisiyle temastan sonra bile 10 yıl geçmesine rağmen belirti verebilir.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı