Connect with us

Sağlık

Cilt Sağlığı Ve Benler Önemli Ben Çeşitleri

Cilt Sağlığı Ve Benler Önemli Ben Çeşitleri

Hem görüntü hem de sağlık açısından önemli rol oynamaktadır. Cilt sağlığı ve vücut sağlının bir arada bulunması için yapılması gerekenler dikkate alınmalı ve ileri ki yaşamın daha sağlıklı olması için dikkat edilmelidir. Cilt de dikkat çeken en önemli yapı ben dediğimiz normal deri yüzeyindeki melanosit pigmentinin aktif olarak çalışmasıdır. Cilt sağlığı ve benler bir bütün olarak düşünülmekle beraber görüntü olarak da aynı döngü içindedir.

Benler nasıl ve neden oluşur?

Nedenleri çeşitli olmakla beraber benler; kalıtsal olarak, fazla güneş yanmasıyla, doğumdan sonra ve çeşitli hastalık nedenleriyle ortaya çıkabilir. Yaşlılık zamanında ya da doğumda gelmekle beraber vücuttaki ben oranının sayısı değişebilmektedir. Lakin beyaz tenli bir insan da ben sayısı 25’i aşmamalıdır. Benler; deri de yer alan ve vücuda kalıtsal ve mutasyon sunucu renk veren melanosit pigmentinin oluşturduğu yapılardır.

Ben çeşitleri nelerdir?

  • Basit ben: doğumdan beri var olan ve büyüme eğilimi olan benler.
  • Jonksiyonel ben: kahverengi veya siyah kılsız benler.
  • Birleşik ben: jonksiyonel benlerle aynı özelliğe sahip olan benler.
  • Nevüs spilus: nadir görülen açık kahverengi büyük ve benekli bendir.
  • Displastik nevüs sendromu:çok sayıda bulunan düzensiz ve kenarları pigmantasyonlu olan bendir. Kalıtsal olabilir.

Yukarıda ki önemli ben çeşitleri aynı zamanda ve sık görülen benler olmakla beraber içlerinde zararlı olanlarda vardır. Çoğunlukla vücuda bir sakıncası olmayan fazlalık halin bir bütün olan dış görünüşü bozan benler dikkat edilmezse çağın en tehlikeli hastalığı olan kanserin habercisi dahi olabilir. Displastik nevüs olarak bahsedilen ve tanımı yapılan ben aynı zaman da en tehlikeli ben çeşitlerindendir. Malign melanoma adı verilen kötü huylu deri tümörü diğer adıyla cilt kanserinin habercisi vücutta çıkan benler olabilir. Vücutta dikkat çeken herhangi bir ben görüldüğünde gözden kaçırılmamalıdır. Bununla birlikte doktor kontrollerinde cilt sağlığı ve ben çeşitleri ile ilgili bilgiler almak gerekmektedir.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı