Connect with us

Sağlık

Cilde İyi Gelen 5 Vitamin

Cilde İyi Gelen 5 Vitamin

İnsan cildi o kadar hassas bir yapıya sahiptir ve olumsuz etkenlerle karşılaştığı zaman ciltte bazı hastalıklar gözükebilir. Bu hastalıkların çoğu vitamin eksikliği, mineral eksikliği gibi etmenler sonucu oluşmaktadır. Sağlıklı bir birey düzenli olarak vitamin ve mineral tüketirse kısacası sağlıklı beslenirse hiçbir hastalığa kolay kolay yakalanmaz. Lakin bazı vitaminler vardır ki bu vitaminler insan vücuduna yararlı geldiği gibi insan cildini yenileme özelliğine sahiptirler.

Kuru Ciltler İçin Çare A Vitamininde

A vitamini
A vitamini

A vitamini pul pul olan ciltler ve çok kuru ciltler için adeta bir ilaç gibidir. Bir bireyin cildinde kuruluklar mevcutsa veya cildi pul pul oluyorsa bu bireyin acilen A vitamini içeren besinler tüketmesi gerekmektedir. A vitamini sadece dokuların yenilenmesinde değil ayrıca dokularda oluşan hasar ve yaraların giderilmesinde de önemli bir rol oynar. Bunun haricinde ciltte görülen ince çizgiler, kırışıklıklar, donukluk gibi yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak içinde yarar sağlamaktadır. A vitamini içeren zengin besinler yumurta, peynir, süt gibi kahvaltılık ürünler haricinde yeşil sebzelerde, portakal, havuç ve kayısı gibi meyvelerde de mevcuttur. A vitamini cildin sürecini de yavaşlattığı gibi

Ciltlerin Yaşlanmasını Engelleyen E Vitamini

E vitamini
E vitamini

E vitamini sağlıklı ciltlere sahip olmak için tüketilmesi gereken vitamin türlerinden birisidir. Daha çok yaşlılıkta görülen lekeleri, ince çizgileri, kırışıklıkları ve bunun gibi istenilmeyen unsurları azaltmak amacıyla E vitamini bakımından zengin olan besinleri tüketmek insan cildine yarar sağlayacaktır. E vitamini zeytin, zeytinyağı, balık yağı, fındık gibi besinlerde mevcuttur.

Ciltlerin Yaşlanmasını Engellemek İçin Başka Bir Yol

Cilt yaşlanması birçok birey tarafından istenilmemektedir. Bunu engellemek için E vitamini tüketileceği gibi C vitamini de tüketmek ciltlerin yaşlanmasını engelleyecektir. C vitamini birçok meyve ve sebze de mevcuttur. Bunlardan bazıları şunlardır; salatalık, lahana Brüksel domates, brokoli gibi besin kaynaklarıdır. C vitamini içeren besinleri tüketmek cildin kırışmasını engelleyeceği gibi cildin pürüzsüz olmasını da sağlar.

B Vitamini Cildi Parlatıyor

B vitamini içeren besinler tüketmek cilde çok yaralıdır. Özellikle cilde yenilemekle beraber cildi parlatır. Cilde yararlı olan en önemli B vitamin türleri B 1, B 3 ve B 9 vitaminleridir. B 1 vitamini kuru üzüm gibi besinlerde mevcuttur. Bunun yanı sıra cildi kırışıklıktan engelleyen B 3 vitamini kırmızı et ve balıkta, B 9 vitamini ise yeşil sebzelerde ve fındık gibi besinlerde mevcuttur.

K Vitaminin Yararları

Özellikle cilt bakım kremlerinde kullanılan K vitaminleri zedelenmiş ciltleri onarmada büyük katkı sahibidir. Bunun yanı sıra yara izlerini, gözaltı koyu renkleri onarmak amacıyla görev yapmaktadır.

Okumaya devam et
Advertisement
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı