Connect with us

Sağlık

Cep Telefonu Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor?

Cep Telefonu Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor?

Çağımızın hayatımıza getirdiği yeniliklerden birisi olan cep telefonları her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da bir yandan insan sağlığına zarar veriyor. Cep telefonu ile konuşurken geçirilen her saniye de vücut zarar görüyor. Cep telefonu sağlığınızı nasıl etkiliyor? diye merak ediyorsanız yazının devamını dikkatle okuyun.

Cep Telefonu Kullanma Rekoru

2017 yılında yapılan bir araştırma da ülkemizdeki insanların yıl boyunca kişi başı yaklaşık 441 dakika cep telefonu ile konuştuğu saptanmıştır. Bu rakam ile Türkiye birinci sırada yer alıyor. Araştırmanın sonucu şunu gösteriyor; Günde altı saatten fazla cep telefonu ile oynuyoruz. Bilim adamları cep telefonunu uzun süre kullanacakların kulaklık kullanmasının etkilerini azaltacağını ifade ediyor. Böylelikle elektro manyetik dalgalardan daha az zarar görülmüş olunacaktır. Ayrıca bilim adamları cep telefonunun etkilerine maruz kalmamak için günde en fazla 3 dakika kullanılmasını öneriyorlar.

Duruş Bozukluğu Sebebi Cep Telefonları

Cep telefonu zararları konusunda asıl korkulması gereken durum duş bozukluğudur. Akıllı telefonlar ve tabletler, bunları kullanan kişilerden belirli bir süre sonra duruş bozukluğu yaratıyor. Duruş bozukluğu ise solunum sistemini ve kan akış hızını etkiliyor. Cep telefonlarını sürekli kullanan kesim olan gençler ve çocuklarda erken yaşlarda duruş bozuklukları oluyor. Bu da ileri ki yaşlarda sağlığı olumsuz etkiliyor.

Akıllı telefonlar kişilerde önce baş ve boyun ağrısı ile başlar. Devamında sırt ağrısı gelir. Yıllar ilerledikçe kişide kamburluk yani duruş bozukluğu oluşur. Duruş bozukluğundan kaynaklanan sinirlerin gerilmesi ile vücuttaki solunum sistemi ve kan akış hızı değişir. Böylelikle beyin ile organ arasındaki etkileşim bozulur. Akıllı cihazlar kullanılırken duruş şekli ve kullanma süresine dikkat edilmelidir. Aksi durumda kişide duruş bozukluğu, solunum yetmezliği ve kan akış hızından kaynaklı hastalıklar doğar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı