Connect with us

Spor

Calf Raises Hareketi Nasıl Yapılır?

Calf Raises Hareketi Nasıl Yapılır?

Düzenli şekilde spor yapıldığında vücut zaman içerisinde güçlenmektedir. Özellikle de kas yapmak isteyenlerin vücut bölgelerini farklı şekilde çalıştırması gerekmektedir. Alt bacak bölgesini çalıştırıp daha kaslı hale getirmek isteyenler calf raises hareketi nasıl yapılır? sorusunun cevabı olan hareketleri uygulayarak bu bölgeyi güçlendirebilmektedir.

Calf Raises Hareketi

Calf raises hareketi sayesinde alt bacak bölgesi daha sıkı hale getirilmektedir. Özellikle alt bacak bölgesinde daha fazla kas yapılanması isteyenler bu hareketi tekrar ederek amaçlarına ulaşabilmektedir. Çünkü gerçekleştirilen bu hareket sayesinde alt bacak bölgesinin kas taşıma potansiyeli artırılmaktadır. Ayrıca hareket sayesinde bacaklar arasındaki denge ve güç eşitliğide sağlanmaktadır. Calf raises hareketi ağırlıklı ya da ağırlıksız olarak uygulanabilmektedir.

Uygulanışı

Hareketin uygulanması öncesinde vücudun doğru duruş pozisyonunda olduğundan emin olmak gerekmektedir. Sonrasında ise zemin üzerinde düz ve dik şekilde durarak bacaklardan tek ya da çifti hafif şekilde topuk üzerinde yukarı doğru esneyecek şekilde yukarı kaldırılmaktadır. Hareket tek bacak için uygulanacağı zaman, tek bacak zemin üzerinde diğer bacak hafif yukarıda olacak şekilde topuk üzerinde yukarıya doğru uzanarak gerçekleştirilmektedir. Dambıl ile hareket yapılacağı zaman ise ağırlığın hareketin uygulanacağı bacağın tarafına doğru alınması gerekmektedir. Örneğin sağ bacak için calf raises hareketi yapılırken dambıl sağ elde tutulmalı sol bacak hafif yukarı doğru kaldırılmalı, sonrasında da sağ bacak topuktan ayak parmak uçlarına doğru yükselerek hareket tekrarlanmalıdır.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı