Connect with us

Para & Borsa

Borsaya Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Borsaya Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yatırım yapmak, insanın doğasında var olan biriktirme çabasının bir sonucudur. Bu çabaya yönelik olarak, yatırım yapılabilecek en kazançlı platformlardan biri borsadır. Peki, borsaya yatırım yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Borsaya yatırım yapmak, hisseleri halka arz olmuş bir şirkete ortak olmak demektir. Farklı sektörlere ait hisse senetlerini orta ve uzun vadelerde elinde tutmayı başaran yatırımcılar, oldukça yüksek karlar elde ederler. Sermayesi ve mali yapısı kuvvetli olan şirketlerin hisselerine yapılan yatırımlar her zaman yatırımcının yüzünü güldürür. Çünkü bu tarz şirketlerin piyasa değeri ve gerçek değeri arttıkça yatırımcının kazandığı miktarda o ölçüde artış gösterir.

Borsaya Yatırım Yaparken Sermayenin Korunması Çok Önemlidir

Borsada yatırım yaparken, öncelikle borsa konusunda çeşitli kitap veya bilgilendirici yazılar okunmalı, borsa uzmanlarının stratejik önerilerine kulak verilmelidir. Borsada en önemli hususlardan biri yatırım yapılan ana sermayenin korunmasıdır. Yeterli bilgiye sahip olmadan yapılacak borsa yatırımı sermayenin kaybedilmesi sonucunu doğurabilir. Bu nedenle borsaya başlayan yeni yatırımcılar yatırım yaparken asks sermayenin tamamını riske atmamalıdır. Bu konuda birçok uzmanın ortak görüşü, en fazla dörtte birlik bir sermaye ile yatırım yapılmasıdır. Ayrıca kısa vadeli al-sat işlemler yerine, orta veya uzun vadeli bir borsa yatırımı tercih edilmelidir.

Çeşitli Hisse Senetleri İle Yatırım Portföyü Oluşturulmalıdır

Borsada kazançlı çıkmanın olmazsa olmazlarından biri, çeşitli sektörlere ait hisse senetlerini kapsayacak şekilde yatırım sepeti oluşturmaktır. Bankacılık, sanayi, spor ve hizmet sektörü gibi farklı sektörlere ait finansal yapısı sağlam şirketlerin hisselerine yatırım yapmak borsada kazançlı çıkmak adına çok önemli bir stratejidir. Yatırım portföyü oluştururken, temettü verimliliği yüksek ve her yıl karını artıran şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapılmalıdır. Hisse senedi seçilirken borsa uzmanları ya da yatırım danışmanlarından detaylı temel analiz bilgileri alınabilir. Borsanın yüksek riskler içeren bir mecra olduğu göz önünde bulundurularak yukarıda verilen temel yatırım bilgileri ile hareket edildiğinde borsada yüksek kazançlar elde etme olasılığı da artacaktır.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı