Connect with us

Sağlık

Böbrek Naklinin Tehlikesi Var mıdır?

Böbrek Naklinin Tehlikesi Var mıdır?

Çeşitli sebeplerden dolayı çalışmayan böbreklerin yerine organ nakli sayesinde yenilerine kavuşmak sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Her organ naklinin mutlaka riskleri olduğu gibi böbrek nakillerinin de yapılması dikkat gerektirmektedir. Günümüzde kronik böbrek yetmezliği ile savaşan milyonlarca insana canlı vericiden alınan böbrekler nakil edilebilmektedir. Yaygın olarak uygulanan böbrek naklinin tehlikesi var mıdır?

Böbrek Naklinin Doğru Adımları

Genel olarak bakıldığında ülkemizde yaklaşık 60 bin civarında böbrek hastası bulunmaktadır. Bu sayının çoğu kadavra sırasına girmişken gelecek yeni haberle canlı vericiden de böbrek nakli olmaktadır. Böbrek naklinin bazı tehlikeleri yer almaktadır. Vericinin ve alıcının gerekli sağlık kontrollerinden geçirilmeden yapılan nakil beklenen iyi sonucu vermez. Bu kapsamda önceden yapılan detaylı araştırmalar neticesinde böbrek naklinin gerçekleşmesi gerekir. Tüm sağlık araştırmaları yapılmadan böbrek nakli yapmak çok büyük bir risk faktörüdür. Kadavra veya canlı vericiden alınan böbreğin yaşam fonksiyonları değişiklik göstermektedir. Ayrıca böbrek nakillerinde ise enfeksiyon faktörüne çok dikkat edilmesi gerekir. Ameliyattan sonra hasta uzun bir süre karantina altına alınarak yaşamına devam ettirilmesi sağlanır.

Böbrek Naklinde Sterilin Önemi

Uygun vericinin olmaması böbrek nakil aşamasının sorunlu olabileceğinize işarettir. Böbrek nail edilecek kişinin bu organa uyum sağlayıp sağlamadığı ise mutlaka kontrollerle takip edilmelidir. Böbrek nakli olan kişi mutlaka kendi işini kendisi yapabilir düzeydedir. Eğer halsizlik veya başka bir reaksiyon oluştuysa gereken adımın uzmanlarca atılması şarttır. Böbrek naklinin yapılacağı ortam gereken steril ortama sahip olması ve doktorların bu alanda mutlaka uzman olmaları gerekir. Böbrek naklinde en fazla dikkat edilecek kısım ise budur. Yanlış ve eksik yapılan böbrek nakil ameliyatlarında hasta ağırlaşabilir ve hatta hayatını kaybedebilir.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı