Connect with us

Anne & Çocuk

Bebeklerde Alerji Sebepleri Nelerdir?

Bebeklerde Alerji Sebepleri Nelerdir?

Alerji problemi her yaştaki bireyde görülebilen bir problemdir. Alerji insan vücudunu koruyan bağışıklık sisteminin tehlikeli durum olarak algıladığı şeylere karşı verdiği tepkinin adıdır. Bebeklerin vücudu da bazı durumlarda reaksiyon göstererek alerji oluşturmaktadır. Aslında pek çok ebeveynin cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri de bebeklerde alerji sebepleri nelerdir? sorusudur. Bebeklerde alerji reaksiyonu pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Alerji testi yaptırarak alerjinin sebebinin belirlenmesi ve sonrasında tedaviye başlanması önemlidir. Alerji sebepleri alerjinin türüne göre değişiklik göstermektedir.

Bebeklerde Görülen Alerji Türleri Nelerdir?

Bebeklerde görülen alerji türleri ve bu alerjilerin nedenleri sırasıyla şu şekildedir:

1. Gıda alerjileri en çok görülen alerji çeşitlerinden biridir. İnek sütü, yumurta, çilek, domates gibi gıdalar bebeklerde alerjiye yol açabilmektedir. Besin alerjileri hangi besine karşı alerjik reaksiyon gösterildiği tespit edildiğinde en kolay tedavi edilen alerji türüdür.

2. Evcil hayvanlara karşı alerjiler oluşabilmektedir.

3. Ev tozu alerjileri evdeki halı gibi eşyalar sebebiyle oluşabilmektedir.

4. Polen alerjileri polen mevsimlerinde ortaya çıkmaktadır.

5. Çevre kirliliği de alerjiye sebep olabilmektedir.

Bebeklerde Alerji Belirtileri Nelerdir?

Solunum yolu kaynaklı alerjilerde genellikle öksürük, hırıltı, güç nefes alma, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Besin alerjilerinde yüzde, vücutta ya da dilde kızarıklık, vücutta kurdeşen, kaşıntı, bulantı, kusma, gözlerde şişme gibi belirtiler görülmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı