Connect with us

Anne & Çocuk

Bebek Sağlığını Neler Etkiliyor?

Bebek Sağlığını Neler Etkiliyor?

Yeni doğan bebeklerin gerek ciltleri gerekse sağlığı çok hassastır. Henüz anne karnından yeni çıkmış dış dünyaya adapte olmaya çalışan bebek sağlığını neler etkiliyor? Yeni doğan bebeklerin sağlığı pek çok faktörden etkilenir. Bunların başında anne ruh sağlığı gelir. Ait olduğu ortamın sosyal ve fizyolojik şartları ve beslenme koşulları bebek sağlığını etkileyen faktörlerdedir.

Bebeğin Beslemesi Nasıl Olmalıdır?

Yenidoğan bebeklerin en doğal ve en sağlıklı besin öğesi anne sütüdür. Bebeklerin gerek fiziksel sağlığını gerek psikolojik sağlığını en çok etkileyen ve ilerleyen yıllara temel atan bir etkendir. Çünkü anne sütü dolayısıyla emzirme ile bebek ruhsal yönden desteklenir. Sakinleşir, anne kucağında kendini güvende hisseder. Bunun yanında fiziksel gelişimin en sağlıklı şekilde sağlanması yine anne sütü ile olur. Çünkü anne sütü sindirimi en kolay ve bebeklerin sindirim sistemi için en ideal besindir. Yeni doğan bebeklerin beslenmesinde anneler bebek her ağladığında emzirmelidir. Anne sütü, emzirme ile doğru orantılı olarak artar. Herhangi tıbbı nedenlerle bazen formül mama kullanılabilir. Buna çocuk doktoru tavsiyesi ile başlanmalıdır. İlk altı ay bebekler sadece anne sütü ile beslenmelidir.

Bebeğin Gelişimi Nasıl Desteklenmelidir?

Bebekler doğdukları ilk günden itibaren bakıma muhtaç bireylerdir. Bebeklerin gelişimi emzirme ile desteklenir. Bunun yanında yumuşak ses tonu, sakin bir üslup, sevecen yaklaşım, annenin ruhsal yönden iyi olması ve bebeğin huzurlu bir aile ortamında bakılması bebeğin gelişimini destekleyen temel faktörlerdir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı