Connect with us

Sağlık

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Arılar, tehlike anında kendilerini savunmak için iğnelerini harekete geçirir. Bu iğneler hayati tehlikeye bile neden olabilirler. İlk iğne deriye işlediğinde bu bölge acır ve şişmeye başlar. Ancak derin bir ize neden olmasından dolayı iz kalmaması ve mikrop kapmaması sağlık açısından önemlidir. Böyle bir durumda arı sokmasına ne iyi gelir? Arı soktuktan sonra iğneyi mutlaka deriden çıkarmalısınız. Arının soktuğu bölgeye buz sürebilir, karbonat dökebilir ve aloe vera sürebilirsiniz. Aynı zamanda az miktarda elma sirkesi sürerek, mikrop kapmasını ve iz kalmasını önleyebilirsiniz.

Arı Sokması Sonucunda Neler Yapılmalı?

Arı sokması sonucunda büyük bir ağrı ve acı görülür. Birkaç saat geçtikten sonra deri şişer ve morarmaya başlar. Bu nedenle ilk müdahale çok önemlidir. Bir cımbız ya da iğne yardımıyla iğneyi derinizde yavaşça çıkartabilirsiniz. Daha sonra mikrop kapmasını önlemek için bu bölgeyi temizlemelisiniz. Kaşıntı ve acıyı dindirmek için eczaneye danışarak, kremler kullanabilirsiniz.

Doğal Yöntemler Arı Sokmasına İyi Gelir mi?

Arı sokması durumlarında genel olarak ilk müdahaleler için doğal yöntemler tercih edilir. Doğal yöntemler şişkinliği ve ağrıyı azaltabilir. Arı sokan bölgeye sabah ve akşam aloe vera sürebilirsiniz. Aloe vera jeli, hücreleri yeniler ve şişkinliğini alır. Aynı zamanda arı sokan bölgeye amonyak kullanabilirsiniz. Amonyak, en fazla önerilen yöntemlerden biridir. Ağrıyı dindirir ve kısa sürede iyileştirmeye yardımcı olur.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı