Connect with us

Sağlık

Aft Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Aft Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Acısı çok sert olmasa da insanı en sinirlendiren, yaralardan biri ağız içi yaralarıdır. Bu yaralar bazen o kadar uzun süre kalır ki insanı çileden çıkarır. Bu yazıda ağız içi yaraları ile ilgili aft nedir? Nasıl tedavi edilir? Sorularına cevap bulacaksınız.

Aft Nedir?

Aft, halk arasında ağız içi yaralarına verilen isimdir. Bu yaralar genellikle beyaz ve oval şekilde olurlar. Yanak içlerinde, damakta, dilde, diş etlerinde tek veya birden fazla yara şeklinde görülebilirler. Genelde kısa sürede iyileşirler ancak iyileşme süresi uzun olan aftlar da vardır. Uzun süre iyileşmeyen veya sık sık tekrar eden aftlar, ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Böyle bir durumda aftlar kesinlikle hafife alınmamalı ve mutlaka bir hekime gidilmelidir. Aft’lerin oluşmasının sebeplerinden bazıları şunlardır; alerji, demir eksikliği, behçet hastalığı, hormonal değişiklikler, mide mikrobu, asitli yiyecek ve içecekler. Aft bazen ağız bakım ürünleri sebebiyle de olabilmektedir.

Aft Nasıl Tedavi Edilir?

Sürekli tekrar etmeyen basit aft’ler ise evde de tedavi edilebilir. Bunun için bir çay bardağı su ile bir çay kaşığı karbonatı karıştırılarak gargara yapılabilir. Bu karışımla aft iyileşene kadar günde 2 kez gargara yapılabilir. Yaranın daha da büyümemesi için baharatlı ve acı yiyeceklerden, ekşi ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Ağrının azalması için süt, yoğurt veya dondurma yenebilir. Yaraya bal veya Hindistan cevizi yağı sürülerek de tedavi edilebilir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı