Connect with us

Yaşam

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü veya bir diğer ismiyle Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadının siyasal, sosyal ve eşitlik yönünden erkeklere denk olduğunu vurgulayan önemli bir gündür. Emektar kadınların değerini her yıl tekrar tekrar hatırlatan bu özel gün aslında karanlık bir hikâyeye sahiptir. Gelin bu karanlık geçmişe ve bugünün özel ilan edilmesine vesile olan nedenlere bir göz atalım.

            Hikayemiz 1857 yılının 8 Mart’ında ABD’de geçmektedir. Ağır şartlar ve uzun iş saatleri boyunca bir dokuma fabrikasında (Triangle) çalıştırılan emektar kadınlar, içinde bulundukları bu durumdan kurtuluşa çıkmak amacıyla bir grev başlatmışlardır. Bu hareket o tarihe kadar eşi görülmemiş, çok sayıda kadının birleşip yaptığı ilk grev niteliği taşımaktadır. Fakat grevi durdurmak için fabrika sahibi polisler ile anlaşma yapmıştır ve bu grevde yer alan 129 kadını fabrikaya kilitletmiştir. O sırada fabrikada çıkan yangın sonucunda fabrikada kilit vurulan bütün kadınlar can vermiştir. Medya bu durumu örtbas etmek için her ne kadar bu habere pek yer vermesede, bu 129 kadının cenazesine bazı kaynaklara göre 10.000 ve bazı kaynaklara göreyse 100.000 kişi katılmıştır.

            Yaşanan trajik olaydan 53 yıl sonra yani 1910 senesinde, Almanya’da Clara Zetkin’in (Almanya Sosyal Demokrat Parti önderi) önerisiyle ölen 129 emektar kadının anısına ve kadının toplumdaki yerini vurgulamak amacıyla kadınlara özel bir günün belirlenip kutlanması oylanmış ve kabul edilmiştir. İlk olarak 19 Mart 1911’de kutlanan bu özel gün, 1921 yılında düzenlenen III. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda 8 Mart tarihine alınmıştır. Bu tarihten itibaren 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ismini alarak kutlanmaya başlamıştır.

            Üzücü fakat kadınların birlikte haklarını aradıkları bu özel gün kadının emek, mücadele ve değer etmenlerinde ne kadar güçlü olduğunu topluma göstermiş ve her yönden erkeklerle eşit haklara sahip olmayı hak ettiklerini gözler önüne sermiştir. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü / Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl aynı tarihte kutlanmıştır ve kadınların kendi elleriyle aldıkları bu haklı mücadeleyle kutlanmaya devam edecektir.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı