Connect with us

Mobil

4g 2015 te Türkiye de

4g-2015-te-turkiye-de

Turkcell Teknoloji Zirvesi ilk gününde 6000’den çok kişiyi ağırladı.

Türkiye’nin en etraflı teknoloji etkinliklerinden Turkcell Teknoloji Zirvesi start verdi . 112 oturumda 200’ü aşkın fikir önderini 12 binin üzerinde davetliyle bir araya getirecek teknoloji zirvesi, ilk gününde 6000’den çok kişiyi ağırladı.

Zirve’nin ana konuşmacısı Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Salı akşamı Turkcell 20. sene resepsiyonunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’dan aldığı müjdeyi Teknoloji Zirvesi katılımcılarıyla paylaştı. Ciliv, 4G’nin 2015’te Türkiye’ye geleceği hususunda Bakan’dan müjde ve süpriz aldığını belirtti .

Bu sene 7. defa yapılan Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde ilk gün, “Dünyayı Değiştiren Teknolojiler”, “İnovasyondan Deneyime”, “Mobil İşletme”, “M2M 2.0: Nesnelerin İnterneti”, “Yakınsama Çözümleri”, “Turkcell İş Ortaklığı Alanı”, “Yazılımcılar ve Girişimciler Alanı”, “Dijital İçerik ve Yeni İş Modelleri”” kategorileri altında 52 paralel oturum gerçekleştirildi. Şirketlerin işlerine değer katan Turkcell ürün, servis ve çözümleri, Turkcell çözüm ortakları, tedarikçileri ve müşterileriyle beraber anlatıldı. Fuaye alanında açılan teknolojik uygulamaların birebir deneyimlenebildiği standlar da çok büyük ilgi topladı.

Turkcell Genel Müdürü Ciliv, Başkent Ankara ‘da gercekleşmekte olan Turkcell 20. Yıl resepsiyonunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’dan aldığı müjdeyi de Teknoloji Zirvesi katılımcılarıyla paylaştı:

“Bireyler için, şirketler için, şehrimiz için, ülkemiz için internet altyapısı çok fazla mühim . Bugün dünya ‘önce mobil’ diyor. Bütün global teknoloji şirketleri, gelirlerinin çok büyük bölümünü mobil cihazlar üzerinden elde ediyor. Türkiye’de de 2011’den bu yana akıllı telefon satışları patlama yapmış durumda. Yeni dünyayı şekillendiren en mühim konu, ‘her yerden erişim’.  Mobil internet sayesinde gün içerisinde artık her yer ofis ve bilgisayarlar her yerde. Bugün Türkiye’deki 3G şebekesi dünyanın en güçlü şebekelerinin başında geliyor. Bu avantajımızı korumamız çok fazla mühim . Dün akşam gerçekleştirdiğimiz 20. sene resepsiyonumuzda Sayın Bakanım da müjde ve süpriz verdi, 2015’te 4G Türkiye’ye gelecek. Artan trafiği karşılamak için bu olmak mecburiyetinde . 3G geleli beş yıl oldu, mobil trafik 200 kat arttı. Her yıl en az %100 artış söz konusu. Bu yüzden 4G’ye yatırım yapıyoruz. Turkcell olarak 4G’ye hazırız. Ayrıca 5G için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni dünyada akıllı cihazlar ve bulut altyapısı arasında kesintisiz iletişim sağlanması çok fazla çok kritik . Dün Sayın Cumhurbaşkanımızın önünde de söz verdik, daha çok fazla yatırım yapacağız, esasen yapıyorduk daha da yapacağız.”

Teknoloji tutkunları, 4G standında  LTE Advanced hızını deneyimleyeme imkanı buldu.  4G hızıyla “FIFA 15” oynayan katılımcılar, standda aynı dönemde   4K ve 3D bir videoyu çevrimiçi  takip ederek 4G’nin farkını bizzat deneyimledi.

4G standı, bir ilke de sahne oldu. Zirveye katılanlar, LTE’nin yeni özelliklerinden biri olan ve aynı anda birçok yayının çok fazla sayıda mobil kullanıcı tarafından izlenmesi fırsatı sunan LTE-Broadcast’i test fırsatına da sahip oldu. Dünyada sayılı operatörde denenmekte olan LTE destekli bu servisi,  4 değişik açıdan izlenebilen bir tenis maçı üzerinden denendi.

Maker Faire ilk defa Türkiye’de

Teknoloji Zirvesi çerçevesinde , Türkiye’de ilk defa yapılan İstanbul Mini Maker Faire de Haliç Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. Ücretsiz ve halka açık olan Fuar, gün içerisinde de 11: 30-17: 00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Mini Maker Fair’in İstanbul ayağına yaklaşık olarak 100 proje katılıyor. Turkcell ev sahipliğindeki etkinlikte, Maker Hareketi ile alakalı konuşmaların olduğu seanslar da yer alıyor . İstanbul Mini Maker Fuarı’nda kişisel 3-boyutlu yazıcılar, çocuklar için bölüm, robot bölümü, el işi bölümleri bulunuyor . Beyin dalgalarını okuyan sistemlerden, giyilebilir teknolojilere, yerli 3-boyutlu yazıcılardan, drone’lara kadar kişilerin kendi ürettiği projeler fuarda sergileniyor.

Oturum ve röportajlar canlı izlenebiliyor

Turkcell Teknoloji Zirvesi’ne gelenler, program akışını ve oturumları rahat takip etmek için cep telefonlarına Teknoloji Zirvesi uygulamasını indirebiliyor. Zirvesi’ye katılma imkanı bulamayanlar için de teknolojik çözümler düşünüldü. Etkinliği gün boyunca Twitter’da #TeknolojiZirvesi etiketi ile takip etmek,  oturumları ve röportajları www.turkcell.com.tr/teknolojizirvesi adresinden etkinlik boyunca canlı olarak izlemek mümkün.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı