Connect with us

Anne & Çocuk

2 Yaş Sendromu Nedir?

2 Yaş Sendromu Nedir?

Anne ve babaların en çok endişe duyduğu ve zorlandığı bir süreç olarak bilinir. Bebekler doğduğu andan itibaren bir gelişme halinde olurlar. 2 yaş sendromu nedir bu dönem bebeğin 2.yaşı ile başlar 36 aya kadar devam eden bir süreçtir. Bu dönemde çocuklar bireyselleşme çabası içinde olsa da yine anne ve babalarının yardımına ihtiyaçları vardır. Çocuklarda aşırı inatlaşma sebepsiz ağlama nöbetleri, huysuzluk, çevresindeki insanlara vurma, saldırma gibi eylemleri görülebilir.

2 Yaş Sendromunda Yapılması Gerekenler

Bebeklerin 2 yaş sendromu anne ve babalar için zorlu bir süreç olsa da bir o kadar bebeklerin gelişimini yakından takip etmek mutluluk verir. Bu süreçte bebeklerin başkaldırışları size karşı değildir. Bunun sebebi bağımsızlık ve özgürlük kazanmaya çalışmalarından gelir. Bu dönemde annelerin daha sakin ve anlayışlı olmaları gerekir. Yaşanan öfke nöbetleri anne ve babalar için ağırdır. Bu gibi öfke nöbetlerin de duygularınızı kontrol altına alıp bebeğiniz ile sakin bir ses tonu ile konuşmak iyi gelecektir. Siz ne kadar sakin konuşarak ona sarılın ve sakinleşmesini sağlayın. Duygularını anlatmasına izin verin ve en önemlisi onu dinleyin.

2 Yaş Sendromunu Kolay Atlatma Yolları Nelerdir?

2 yaş sendromu bebeklerde hayır kelimesinin çok fazla kullanıldığı bir dönemdir. Bu dönemi anne ve babalar çocukların seviyelerine inerek daha kolay atlatabilir. Ebeveynlerin çocuklarının hareketlerinde engelleyici ve aşırı koruyucu davranışlar sergilememelidir. Çocukları ağladığı zaman sus ağlama gibi tepkiler vermemelidir. Aksi yönde verilen her tepkinin geri dönüşleri çok yıpratıcı olacaktır.

​​​​​

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı